Home > من وبقیه > هویت ملی | قسمت اول

هویت ملی | قسمت اول

هویت‌ به‌ معنی‌ "چه‌ کسی‌ بودن‌" است‌ و از نیاز طبیعی‌ انسان‌ به‌ شناخته‌ شدن‌ و شناسانده‌ شدن‌ به‌ چیزی‌ یا جایی‌ برمی‌آید. این‌ حس تعلق‌، بنیادی‌ ذاتی‌ در وجود انسان‌ داردو همچنین دارای انواع ، سطوح و سلسله مراتب مختلفی است اما در یک دسته بندی کلی می توان دو نوع هویت را از یکدیگر متمایز کردههویت فردی و جمعی .

هویت فردی شامل ویژگیهای شخصیتی یک فرد است که این ویژگی ها موجب تمایز او از دیگری می شود. در حقیقت ابعاد مختلف شخصیت یک فرد هویت آن فرد را مشخص می کند. و اما هویت جمعی عبارتست از تعلق خاطر تعدادی از افراد به امور مشترک با عنوانی خاص چنین تعلقی موجب احساس همبستگی و شکل گیری یک واحد جمعی میشود . یکی از جامع ترین بخش های هویت جمعی ؛ هویت ملی است که هم عامل همبستگی و شکل‌گیری روح جمعی در یک ملت و هم وجه مشخصه و معرفه آن در میدان ملل دیگر است.

در شکل‌گیری آن، عوامل گوناگونی مؤثرنداز جمله  هنر ایرانی، زبان فارسی، عرفان و اعتقادات اسلامی، آداب و رسوم ، اعیاد و…که طی قرون و اعصار شکل گرفته و به ما رسیده و به صورت مشاهیر و مفاخر، اخلاق و ادبیات، معنویت و وحدت، همدلی و همزبانی وتجلی یافته است .امروز این مفهوم به قدری اهمیت یافته است که برخی از اندیشمندان آنرا را زیر بنای تمامی انواع دیگر هویت ها می دانند و نیاز به آن احساس تعلق ،وفاداری و گرایش به سمت آن از ضرورت های انکار ناپذیر در هر جامعه ای محسوب میشود .

  • همبستگی ملی
    همانطور که می دانیددر جوامع درحال توسعه شکافهای اجتماعی فعّال بوده و فرایند توسعه را با چالش مواجه می‌سازد.

بهترین راه حل و رفع چالش‌های ناشی از این گسست‌ها در چنین جوامعی ، ، تقوبت حس همبستگی و اتحاد ملی است در حقیقت با بهره گیری از شاخصه‌های هویت ملی همچون دین مشترک، تاریخ مشترک، منافع مشترک، سرزمین مشترک و… می‌توان  از یک سوبه همبستگی ملی مدد رساند؛. واز سوی دیگر تمام گروه‌های اجتماعی را در برابر تهدیدها یکپارچه و متحد ساخت.

همانطور که می دانیدهویت ملی برای تقویت و تایید شدن در دوره های زمانی مختلف نیازمند نهادهای تاثیرگذاری مانند: نهادهای آموزشی،نهادهای رسانه ای ،نهاد ها ی فرهنگی و… است.

در جامعه ایران در این زمینه تحقیقات وبرنامه های متعددی اجرا شده است اما استفاده از تجارب سایر کشور ها افق جدیدی را پیش رویمان قرار خواهد داد. از اینرو ضروری است به منظور دستیابی به راهکارهای نوین در اشاعه هویت ملی  به بررسی برنامه های موفق هویت ساز سایر کشور های جهان  بپردازیم.  در مطالب بعدی  تلاش میشود به بررسی برخی از نهادهای موثردر تقویت واشاعه هویت ملی جوامع دیگررا مورد بررسی قراردهیم.امید آنکه با بومی سازی برنامه های موفق هویت ساز کشور های آسیایی،آمریکایی و اروپایی  به تقویت و تحکیم هویت جوانان بپردازیم .

ادامه دارد …

Check Also

شطیطه؛بانویی که عاقبت بخیرشد/عملی که سبب سعادت وعاقبت بخیری می شود

  شخصی است به نام «شطیطه». این نام برای بیدار‌دلان با بصیرت، بسیار آشناست. او …

One comment

  1. چه موضوع نو و جالبی مطرح شده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *