Home > من و خانواده > من و میوه دلم > دخترها بابایی اند

دخترها بابایی اند

پدران به اندازه مادران  برای رشد و تحول دخترانشان در زمینه های  روان شناختی و اجتماعی اهمیت  داشته وجایگاه منحصربه فردی در تربیت آنها دارند . دختر نیازمند محبت است ، بنابراین پدران باید سعی کنند رابطه عاطفی و احساسی متعادلی را با د خترانشان برقرار کنند. که این مسئله بسیاری از مشکلات آنها را در دوران نوجوانی وبلوغ و تمایلشان را به بسیاری ازناهنجاریها کاهش میدهد . همچنین سبب شکل گیری اعتماد به نفس و ضامن پیشرفت و موفقیت در بزرگسالیشان میباشد . بر این مبنا اگر ما بتوانیم  رابطه ای مطلوب را در خانواده گسترش دهیم مسلما ً جامعه ای سالم خواهیم داشت . با توجه به اهمیت این موضوع به برخی از شیوهای تاثیر گذار که پدران میتوانند در ارتباط با دخترانشان  از آنها بهره ببرند می پردازیم.

به حرفهای فرزندتان خوب گوش دهید:

 رابطه کلامی کاملاً صمیمانه و عاطفی با دختر خود داشته باشید  به محتوای صحبتهایش خوب گوش دهید تا بتوانید ارتباط مناسبی با او برقرار کنید. . شما از این طریق  می توانید بیشتر با دنیای او آشنا شوید و با زبان خودش، او را راهنمایی کنید.اگر ما به حرفهایشان توجه کنیم آنها نیز به سخنان ما عمیقاً و با تمام وجود، گوش می دهند.

زمانی را اختصاص به دخترانتان بدهید :

زمان بهترین هدیه ای است که می توانیم به فرزندانمان تقدیم کنیم برای ارتباط بهتر با دخترتان مخصوصاً در دورا ن بلوغ  و نوجوانی، می توانید زمانهای خاصی را اختصاص دهید. در تفریحات و اوقات فراغت با او همراه شوید. و سعی کنید با او به سینما، پارک، کوه یا قدم زدن و خرید بروید واز حال و روزش خبردار شوید. این با هم بودن باعث می شود احساسات و فعالیتها را با یکدیگر مبادله کنیم. ودخترانتان از لحاظ ارتباطات اجتماعی پیشرفت می کنند وگفتگوکردن با دیگران را می آموزند.

با دخترانتان مشورت کنید و به دیدگاههایشان توجه کنید :

احترام و توجه به دختران از سوی پدر نقش بسیار بسزایی در رشد شخصیت او در سن نوجوانی  دارد .بطوریکه  در قرآن کریم  به داستان دختران شعیب اشاره میکند . حضرت شعیب (ع) هنگامی که با پیشنهاد به کارگیری حضرت موسی ( ع ) به دلیل قدرت بدنی و امانتداری، از سوی دختران روبرو می شود، آن را می پذیرد و نشان می دهد که مشورت کردن با دختران و زنان خصوصاً اگر با دلیل ومنطق همراه باشد امری کاملاً درست است.

 بنابراین سعی کنید درباره مباحث مختلف مانند سرگرمی هایش ، علایقش و حتی مباحث علمی ، درسی ،اعتقادی، سیاسی و….گفتگوکنید و نظرات او را بشنوید تا راحتتر او را درک کنید. بهتر است از پیشنهادها و نظریات وی در تصمیم گیری های خانوادگی استفاده کنید  این امر   حس عزت نفس  و قابل اطمینان بودن اورا افزایش میدهد و نشانگر پذیرش او از سویی  خانواده است .

برایش هدیه بخرید :

یکی از شیوه های ابراز محبت هدیه دادن است .  به طوریکه پیامبر اکرم ( ص ) می فرمایند : هر کسی که از بازار هدیه ای خریداری کند و برای خانواده اش ببرد، همانند کسی است که صدقه ای را برای

نیازمندان با خود می برد. پس هنگام تقسیم هدیه دختران را مقدم بدارد.

سعی کنید به مناسبت های ویژه دختران مثل روز تولد؛ جشن تکلیف ، روز دختر ، کسب موفقیت های علمی و دینی و….. هدایای برایشان بخریید. حتما لازم نیست هزینه زیادی کنید . خرید یک شاخه گل ، نوشتن یک جمله زیبا برروی کارت هم  باعث شادی و طراوت فرزندتان میشود .

تمام ویژگی های ظاهری و رفتاری دخترتان را تحسین کنید :

محققان مسائل جنسی معتقدند :پدر در تثبیت نقش جنسیتی دختر تاثیر  ویژه ای دارد؛ اواحتیاج دارد که هویت زنانه اش مورد توجه و تحسین قرار گیرد به این معنا  که آنها تمایلی زیادی  به خودآرایی دارند و این نیاز باید در محیط خانواده و توسط پدر تأمین شود و دختر به خاطر همین حس خودآرایی و زینت، باید جملات محبت آمیز بشنود. او نیاز به دیده شدن دارد. وقتی این احساس مثبت را از پدر بگیرد  دیگر با شنیدن هر ابراز علاقه ای از سوی جنس مخالف در بیرون از خانه دستپاچه نمی شوند بلکه از روی عقل و منطق تصمیم می گیرد. بنابراین سعی کنید نقاط مثبت و خوبی های دخترانتان را گوشزد و در جمع ایشان را تشویق کنند. دغدغه دختران نوجوان این است که علاوه بر جسم شان، افکار و احساسات، موفقیت ها و استعدادهای آنها را مورد تحسین و توجه قرار گیرد .بهتر است از جملاتی مانند تو  چقدر مهربانی ،  چقدر زیبایی ، دختر خانم من ،دختر باهوشم و ….  استفاده کنید.

آغوش پدرانه خود را باز کنید :

مطالعات پژوهشگران نشان می دهد که ریشه و منشاء بسیاری از انحراف ها و لغزشهای افراد ناشی از کمبود محبت است دوران بلوغ و نوجوانی دوران شکفتگی عواطف و احساسات است و همانطور که میدانیم دختران نسبت به پسران دارای روحیه لطیف و عاطفی تری هستند. پس باید به این نیاز آنها

توجه ویژه ای کرد .  و این مسئله ما نع بلوغ زودرس دخترا ن میشود .با دخترا نتان با چهره بشاش که به معنای ابرازمحبت است بر خورد کنند او را ببوسید و در اغوش بگیرید  این امر منجر به آرامش  وشکوفایی استعدادهای نهفته دختران  میشود . یک نکته بسیار مهم این است که شما باید به دخترتان عشق بورزید ولی این علاقه باید در حدتعادل بوده و فراتر از آن نباشد.

درباره ویژگی های روانشناختی دختران مطالعه کنید :
سعی کنید کتابهای که در زمینه ویژگی های تحول جسمانی و روانشناختی دختران است را مطالعه کنید تا اطلاعاتی مناسب در ارتباط با مراحل رشد جسمی و روانی آنها داشته باشید و احساسات و افکار او را درک کنید. تا بتوانید به وسیله این اطلاعات در زمان مناسب راهنمایی لازم را به او ارائه دهید.

پدر بهترین الگوی دختر:

 یکی از مؤثرترین  روش های  آموزش به فرزندان الگویابی و یادگیری مشاهده ای است . در خانواده  ارتباط میان والدین مخصوصاً رابطه پدر با مادر  تاثیر بسزایی در تربیت فرزندان دخنر دارد . در واقع آنها رفتار والدین خود را آیینه وار تکرار می کنند.

به طور مثال اگر پدر خانواده نسبت به همسرش اظهار عشق و محبت  میکند ، به  دخترش می آموزد ، در آینده باید تبدیل به زنی حامی و دوست داشتنی  برای  همسرش شود و این در حالی است دخترانی که رفتار احترام آمیز پدر با مادر را در خانه نمی بینند، روحیه احترام گذاری به همسر خود را یاد نمی گیرند . این مسئله در آینده  سبب بسیاری از مشکلات خانوادگی فرزندشان میشود.

انتخاب همسر:

دختر، همسر آینده خود را از طریق پدر که اولین مرد زندگیش است  شناسایی می‌کند. در واقع  آنها برای آشناشدن با روحیات و ویژگی های اخلاقی  جنس مخالف  ، باید به درک برخی از خصوصیات پدرشان آگاه شوند و هرچه این درک بهتر و عمیق‌تر باشد، مسلّماً آینده بهتری برایشان رقم خواهد خورد.

 

Check Also

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

شاید شما والدین بارها و بارها این اشتباه را تکرار کرده باشید که دائما به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *