Home > من و خانواده > من و میوه دلم > دوران کودکی در جامعه مدرن

دوران کودکی در جامعه مدرن

 

امروز فرزندان ما

_ در جامعه امروزی شاهد این هستیم فرم لباسهای کودکان ، خردسالان وبزرگسالان  به یکسانی رسیده است که تنها تفاوت آنها در پوشش مربوط به سایز شان می باشد . در واقع روانشناسان معتقدند که اقتضائات سنی ایجاب می کند که تفاوت هایی میان لباس کودک، خردسال و بزرگسال وجود داشته باشد. اما امروز این مسئله مغفول مانده و ضرورتی برای آن احساس نمی شود.

رها ۱۰ ساله کلاس چهارم دبستان تفاوت کمی مدل لباس و ارایشش بامادرش دارد. در واقع اصلاپوشش مناسب سن وسالش نیست.

  • آوینا ۹ ساله را وقتی در آرایشگاه دیدم بسیار افسوس خوردم . مادر به بهانه که دیگر بزرگ شده وبه جشن تکلیف رسیده موهایش را هایلات کرد بود.

–   به نظر می رسد علاوه برتغییر در پوشش خیلی موارد دیگر هم دچار تحول شده است مثل ورود زود هنگام کودکان در تمامی زمینه ها ی زندگی مثل سکس . به طوریکه آنها درزمینه مسائل جنسی اطلاعات کافی بهره مندند.

پریا ۸ ساله کلاس دوم دبستان به اینترنت دسترسی کامل دارد و و بعد از مدرسه بیشتر اوقاتش را در فضای مجازی میگذارند و اطلاعات زیادی درباره مسائل جنسی دارد.

_ یکی از مهمترین تحولات دوران کودکی  درجامعه مدرن این است که  تمام ابزار های لازم مثل فضای مجازی ، اینترنت و.. را برای بچه هافراهم کرده وبه عبارت دیگرمهارت کودکان امروز در استفاده از اینترنت باعث شده بتوانند به هر گونه محتوایی دسترسی داشته باشند. در واقع آن ها قبل از اینکه به سن مناسب و مشخص برای دست یابی به یک مطلب برسند در اینترنت بدان دسترسی پیدا می کنند.و متاسفانه والدین غافل از آسیب هاوتهدید های آن تمامی این ابزار ها را بدون نظارت در اختیار فرزندان قرار می دهند ..

  • _کودکان امروزی شناخت وعلاقه ای به بازیهای قدیمی مثل هفت سنگ، خاله بازی ، قایم موشک و…. ندارند  به تعبیر دیگر بازیهای کودکانه گروهی در جامعه مدرن روبه زوال واسباب بازیهای انفرادی نزد آنها از محبوبیت بیشتری برخورداراست .
  • ساینا۸ ساله کلاس دوم دبستان بیشتر اوقات انگری برد بازی می کنند. علاقه به بازی های دسته جمعی و گروهی ندارد و کارکردن با ای پد را به خوبی بلد است.

 

چه باید کرد :

 

همانطور که می دانیددر جامعه امروزی که دائما در حال تغییر و تحولات است  نمی توانیم کودکان مان را در محیطی دربسته و به دور از تلویزیون، اینترنت، ماهواره و دنیای مجازی پرورش دهیم. بنابراین والدین باید وقت گذاری ویژه ای درتمام حوزه نسبت به فرزندانشان داشته باشند .

 

بالا بردن فرهنگ مطالعه

نکته مهم این است که برحضور فرزندتان در دنیای مجازی عجله نکنید . جایگزین های برای این مسئله تعیین کنید .مطالعه کتاب بهترین جایگزین محسوب می شود.برای بالابردن فرهنگ مطالعه درخانواده باید کتاب را مانند سایر کالاهایی که در خانه استفاده میشود ، وارد فهرست نیازمندی های خانواده کرد.

به عنوان مثال یک روز در هفته همراه فرزندتان به کتابخانه های نزدیک منزلتان بروید وکتاب متناسب سن خودش را امانت بگیرد ودر طول شبانه وروز به مطالعه اختصاص دهید .

 

مدیریت تلویزیون

مدیریت ونظارت کامل نسبت به استفاده برنامه های تلویزیونی اینترنت و… داشته باشید.به عنوان مثال زمان مشخصی برای استفاده از اینترنت، بازیهای کامپیوتری و… بگذارید وزمانیکه فرزندتان نسبت به این مدیریت تن میدهد حتما تشویقش کنید.

حتی المقدور کودک را با تلویزیون ، اینترنت و… تنها نگدارید .

والدین آگاه

همیشه سعی کنید به عنوان والدین در تمام زمینه ها اطلاعات کافی ولازم داشته باشید . در حقیقت چند قدم از فرزندتان جلوتر باشید . در نتیجه کودکتان شما را به عنوان فرد آگاه در نظر می گیرد .

Check Also

کمک به مسئولیت پذیری فرزند دلبندمان-۲

شاید شما والدین بارها و بارها این اشتباه را تکرار کرده باشید که دائما به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *