Home > من و خانواده > چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۳

چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۳

۳– مهارت مدیریت مالی :

یک دیگر از عوامل تاثیر گذار در شادی و نشاط خانواده رضایت مالی است. بی شک عدم توازن و هماهنگی میان درآمد و هزینه ها سبب ایجاد حس ناکامی و افزایش اضطراب و استرس در بین اعضای خانواده می شود.  وهمچنین این امر بنیان خانواده را تهدید کرده و از عوامل مهم و اصلی تنش و طلاق محسوب می گردد.

بنابراین باید این مسئله را به درستی مدیریت کنید . در این مطلب ما به شما راهکارهای  خیلی ساده و مناسب برای فرار از مشکلات اقتصادی پیشنهاد می کنیم که با کارگیری آن بتوانید زندگی شاد و بانشاطی را تجربه کنید :

برنامه ریزی

اولین کار قبل از برنامه ریزی این است که در باره ی دید گاه های متفاوت تان به توافق برسید. اگر هم نظر بودید که چه بهتر، اما اگر نبودید، باید با بحث منطقی و درست، در نهایت به نتیجه ای برسید که هر دو طرف را راضی کند.

از مهمترین اصول برنامه ریزی، تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت است.
برنامه ریزی مالی، مجموعه ای از پیش بینی های مالی است که هر فرد را برای یک زندگی با آرامش و آسایش در آینده نزدیک و دور آماده می کند، که باید شرایط امروز خانواده، اهداف مالی در آینده نزدیک و دور و روشهای رسیدن به این اهداف را مورد توجه قرار دهد.

در ابتدا می توانید از نمونه های زیر استفاده کنید:

برنامه ریزی برای بلند مدت: خرید خانه، برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی و …
برنامه ریزی کوتاه مدت: بازسازی خانه، خرید ماشین جدید، مسافرت و …
سایر سرمایه گذاری ها: سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و …

پس از تهیه لیست، حال باید میزان مبلغ و روشهایی که برای رسیدن به هر یک از این اهداف نیاز دارید را محاسبه کنید.

هزینه ها راتعیین کنید

در ابتدا تمام هزینه های زندگی را در چند گروه بزرگ تقسیم بندی کنید. حالا ببینید که از بین مخارج موجود کدام یک از آنها نیازهای اصلی و ثابت هستند و چه مواردی در درجات دوم و سوم قرار می گیرند. به طور مثال اجاره خانه، قسط وام بانک، پرداخت قبض های آب، برق، تلفن، موبایل، خرید مواد غذایی و … را در گروه نیازهای اولیه جای دهید و مواردی چون خرید هدیه، سفارش غذا از رستوران، کارواش، خرید لوازم خانگی نو و جدید را به بخش نیازهای ثانویه اضافه کنید.

 حالا با یک ماشین حساب تمام این اعداد را با هم جمع کنید تا کل هزینه ماهانه تان مشخص شود.  بهتر است هزینه نیازهای اصلی را جدای از نیازهای غیرضروری محاسبه کنید.  شاید لازم باشد که بعضی از آنها را به طور کلی از فهرست حذف کنید.

  پس اندازکردن

این دستور به یک جمله شعاری تبدیل شده اما هنوز هم می تواند کارایی خودش را داشته باشد پس انداز کردن عادت خوبی است که باید آن را جزء برنامه ی منظم زندگی خود قرار دهید. اما توصیه ما به شما این است که سعی کنید هر ماه به طور مداوم و منظم حتی خیلی ناچیز پس انداز کنید.

 چند نکته ساده:

تجمل گرایی نکنید

 نکته قابل توجه اینکه هیچ وقت خود را با دیگران مقایسه و همپای سایرین خرج نکنید. از تغییر دکوراسیون و تهیه لوازم غیر ضروری خوداری کنید. این مسئله، خانواده را متحمل فشار اقتصادی فراوانی می کند. فقط به خرید لوازم و کالای مورد نیاز واقعی در خانه اکتفا کنید. بسیاری از ما دوست داریم وسایل جدید و تزئینی زیبایی برای منزلمان بخریم و استایل آن را تغییر دهیم، اما این وسایل بسیار گران هستند .

می توانید به کمک خلاقیت خود و خانواده تان در خانه تغییرات محسوسی ایجاد کنید بدون اینکه مجبور باشید پول زیادی خرج کنید. مثلا می توانید دیوار‌ها را با وسایل ارزان تزیین کنید یا  وسایل چوبی خانه را خودتان رنگ آمیزی کنید. حتی می شود به جای این‌که دیوارهای کناری قفسه یا کابینت‌ها را کاغذ‌ دیواری کنید، یک تکه کاغذ‌ دیواری کوچک را پشت قفسه‌ها یا کابینت بچسبانید.

 همیشه به دنبال یک مهارت جدید باشید

 یکی از ترفندهای مهم  این است که مهارت جدیدی  را بیاموزید پس برای افزایش توانایی‌هایتان و برای اینکه بیشتر بیاموزید و رشد کنید، از قبل مبلغی را در نظر بگیرید، می توانید موقعیت‌ها و فرصت‌های جدیدی برای خودتان به وجود بیاورید.  مسلما با این کار حتما در زمانی که فشار اقتصادی روی خانوادتان زیاد می شود، می توانید روی مهارت و هنر خودتان برای کمک حساب کنید.

 راضیه ۴۰ ساله خانه دار یک دوره کلاس خیاطی رفته بود و زمانیکه  خانواده با مشکل مالی مواجه شده  بود شروع به دوخت و دوز کرد.

مریم ۳۵ ساله   کارمند  مهارت آشپزی و شیرین پزی خود را افزایش داده و با این کار هزینه های رفتن به رستوران و فست فود ها را به شدت کم کرده است .

صرفه جویی کردن را فراموش نکنید

نکته قابل توجه اینکه هنگام بیرون رفتن از منزل فقط به مقدار لازم  پول به همراه داشته باشید؛ هیچ وقت پول اضافی با خود حمل نکنید مسلما این امر موجب خرج کردن اضافی می شود .

یکی از روشهای ساده این است که در مصرف آب، برق، گاز ،تلفن، موبایل و … دقت و صرفه جویی کنید تا مبلغ فیش های پرداختیان کاهش یابد.

علی ۳۷ ساله کارمند بانک می گوید برای کاهش هزینه ها  لامپ های کم مصرف را جایگزین لامپ های پر مصرف کردیم، زمانیکه که از منزل خارج می شویم حتما لامپها را خاموش می کنیم و همچنین ماشین لباسشویی و ظرفشویی را در ساعات اوج مصرف روشن نمی کنیم. با این کار هزینه هایمان به شدت کاهش یافته است .

یکی دیگر از راه های  صرفه جویی استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی مثل مترو، اتوبوس و … است که مسلما تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های رفت و آمد دارد .

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *