Home > من و خانواده > معیار های لازم در انتخاب صحیح همسر – ۳

معیار های لازم در انتخاب صحیح همسر – ۳

علاوه بر وجود معیار هایی که از قدیم  الایام در تعیین همسر مهم بوده است امروز ه برخی معیار های دیگری نیز به  عنوان معیار  ازدواج مطرح می شوند که تشخیص صحیح این معیار ها  و  تدوین و  انسجام آن منجر به  انتخاب صحیح خواهد شد .

علاوه بر معیار هایی همچون لزوم کفویت و  همسانی خانواده ها  و  کفویت در سلامت اعتقادی ، کفویت در همدلی و ابراز محبت و  نوازشگری متقابل و  در واقع همسانی مزاج نیز بسیار اهمیت دارد.عدم کفویت در ویژگی های مزاجی منجر به  عدم رضایت از رابطه زناشویی و  به  تبع آن سردی  و  بی میلی را در زوجین افزایش می دهد.لذا  بر بزرگتر ها واجب است که در این  خصوص صحبت نمایند  و  در صورت امکان جهت مشاوره به  پزشکان طب سنتی مراجعه و در این  خصوص ازموش های لازم  را در یابند .

از طرفی برخی معیار ها در متون دینی  به  وضوح  کمتر بدان پرداخته شده و  به  تبع خانواده ها نیز در پرداختن بدان  به  تعبیری حیا می کنند.از جمله این موارد استمزاج است که در بالا بدان پرداخته شد .اما در  این  موضوع در فرایند  زندگی بسیار حائز اهمیت  است. به  نحوی که  متاسفانه امروزه یکی از مهمترین  عوامل  طلاق در بین زوجین همین مسئله  عدم رضایت از روابط زناشویی است .

پر واضح است که پرداختن به  این معیار و  این مورد پس از سایر مواردی خواهد بود  در در فرایند  ازدواج حائز اهمیت بیشتری است اما  کلیت پرداختن به  این مطالب  از آن جهت است که بسیاری از موارد به عنان معیار از نگاه خانواده ها مغفول می ماند  و ان بخش مورد غفلت واقع شده معیار سنجی در ازدواج در اینجا مطرح می گردد وگرنه روشن است که این امر طبیعتا  بعد از تشخیص ایمان و اعتقاد و  عفاف و پرهیز از حرام و  تاکید به  حلال الهی و   مواردی از این دست  مطرح می گردد.

در واقع رضایت از زندگی زناشویی به عوامل متعددی وابسته است که یکی از مهمترین این عوامل، می تواند داشتن روابط جنسی سالم و خوشایند باشد. با این حال اطلاعات پایه در این زمینه در جامعه ایران بسیار اندک است و  خانواده   ها در ابتدای امر پرداختن به این موضوع را چندان حائز اهمیت نمی دانند.

لذا ارائه  آموزش های لازم  در این  زمینه و تاکید والدین اگاه از مزاج فرزند خود  و  تلاش در جهت تعدیل و  بهبود  ان با توجه به  سبد غذایی خانواده و  اگاهی بخشی  به  فرد در سن  ازدواج از نکات بسیار ریز و  مهم است که البته کیفیت انتقال   مفاهیم با پرهیز از ایجاد مفسده و  از بین رفتن پرده های عفت و  حیا نیز بسیار مهم است  .

نکته اینجاست که با توجه به ارتباط بین رضایت جنسی و رضایت از زندگی زناشویی به نظر می رسد کاربرد رویکردهایی به منظور آموزش و مشاوره جنسی زنان و مردان در سنین ازدواج جهت توفیق در زندگی زناشویی در جامعه با همکاری سیستم بهداشتی درمانی و  آموزشی  ضرورت داشته باشد.

دانش اطلاع از  نحوه ایجاد رضایت مندی شوهر و همسر امری است که شاید در ابتدا کمتر مورد نظر و اهمیت واقع شود  اما نکات بسایر ارزنده ای در فرایند  زندگی طرفین حاصل  می کنند و  ایجاد حس آرامش و شادی را در زن و مرد به وجود می اورد .لذا اهمیت این موضوع از جهت پرداختن به  عوامل تحکیم بنیان خانواده و  تلاش در جهت آن است.

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *