Home > من و تهدیدها > چرا تمایل دختران به حضور در رشته های فنی و مهندسی کم تر شده است!
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-02-13 14:10:39Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

چرا تمایل دختران به حضور در رشته های فنی و مهندسی کم تر شده است!

با رشد روز افزون علم در گرایش های مختلف و آسان شدن فراگیری این علوم در بین جوامع بشری و از جمله کشور ما توجه همگان به کسب این علوم افزایش یافته است.بنابراین در دانشگاه ها، بسیاری از رشته های فنی و مهندسی که در دیدگاه عام مختص به پسران بوده،اکنون دختران نیز به سمت این رشته ها جذب شده اند.
عدم شناخت کافی از رشته ی تحصیلی و همچنین آینده ی شغلی آن باعث می شود بسیاری از دختران پس از ورود به رشته های فنی و مهندسی از انتخاب خود پشیمان شوند…

– طبق آمارهای ارائه شده بین سال های ۶۵ تا ۷۵ آمار دیپلم های ریاضی فیزیک پسر ، سه برابر و در همین زمان تعداد دیپلمه های دختر در این رشته ها ۱۰ برابر شده است، بین سال های ۷۵ تا ۸۰ نیز میل به این رشته در میان دختران به ۵برابر افزایش پیدا کرده است.
با افزایش تعداد دیپلمه های دختر در رشته ریاضی فیزیک و ورود به مقاطع بالاتر دانشگاهی ، نسبت دانشجویان دختر در رشته های فنی و مهندسی از ۴ درصد در سال ۱۳۶۵ ، به ۳۰ درصد در سال ۱۳۸۸ افزایش یافت و در سال۹۰-۸۹، به ۲۵ درصد و در سال ۹۲ به ۱۹ درصد رسید.
رفته رفته این درصد کاهش یافت به طوری که ۳۰ درصد دانشجویان دختر در رشته های فنی و مهندسی و بقیه در رشته های علوم انسانی و هنر و… تحصیل میکنند.
در ابتدا بسیاری از دختران با علاقه جذب رشته های فنی و مهندسی می شوند ولی پس از فارق التحصیلی شاهد آن هستند که نیروی کاری مرد همواره نسبت به دختران ارجحیت داشته است بنابرین از انتخاب خود پشیمان می شوند.
آمار نشان داده است در بین ۲میلیون و ۳۱۵ هزار نفری که فارق التحصیل در رشته های مهندسی شده اند ۹۷۵هزار نفر شاغل و از مجموع ا میلیون و ۲۹ هزار غیرفعال در این رشته ،۳۶۳ هزار نفر مرد و باقی زن است.
اگر بخواهیم منطقی و به دور از تعصب به این موضوع، که در قرآن هم آمده است “لیس الذکر و الانثی” (مرد مانند زن نیست) نگاه کنیم متوجه تفاوت های مرد و زن خواهیم شد.
خداوند جسم زن را ظریف و جسم مرد را نیرومندتر آفریده است در نتیجه اشتغال مردان در حرفه هایی مانند تراش کاری، جوشکاری ، برق ، مکانیک،… که نیاز به قدرت و شجاعت دارد مناسب تر است.
احتیاط در وجود دختران بیشتر از مردان است به همین علت جسارت و ریسک پذیری خانم ها در مقایسه با آقایان در رشته های سخت افزاری و همراه با خطر همچون برق کشی و کار در معدن که احتمال آتش سوزی، برق گرفتگی و …را دارد، کمتر است.

به جرات میتوان گفت که حفظیات و دقت و احساسات لطیف دختران در مقایسه با پسران قابل توجه تر است و میتوانند در رشته های پزشکی و علوم انسانی و هنر موفق تر از مردان باشند.
باتوجه به درک این تفاوت ها،حضور دختران در رشته های فنی و مهندسی کم رنگ تر شده است به طوری که در بسیاری از دانشگاه های کشور، رشته های فنی و مهندسی برای دختران حذف شده است. به عنوان مثال می توان به دانشگاه امیرکبیر ؛مهندسی دریا گرایش کشتی سازی ،…،
دانشگاه اصفهان؛ مهندسی راه اهن ، برق ،…،
دانشگاه تهران؛ مهندسی منابع طبیعی ،…،
دانشگاه اراک رشته های مهندسی صنایع،عمران،مکانیک ،…‌،
و دانشگاه لرستان مهندسی معدن،… اشاره کرد.
امید است دختران با توجه به علاقه ، استعداد و توانایی های خود و با درنظر گرفتن آینده ی شغلی و همچنین وظیفه همسری و مادری خود و تاثیر مهم آ ن در آ ینده جامعه ،انتخاب شایسته تر و کارآمدتری داشته باشند تا بتوانند نقش خود را در خانواده به کمال مطلوب نزدیک تر کنند و در محیط کار ، فعال، مفید و موفق تر باشند.

Check Also

یک دوربین و دو تصویر

تصویر اول اسمش را در روزنامه دید. با رتبه بالایی قبول شده بود. باید از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *