Home > من و اخبار > تمدید تحریم های ده ساله علیه ایران رسمی شد!

تمدید تحریم های ده ساله علیه ایران رسمی شد!

مجلس نمایندگان آمریکا در نشست خود قانون تحریم های ظالمانه علیه ایران را تمدید کرد.

نمایندگان این مجلس با ۴۱۹ رای موافق در مقابل یک رای مخالف «قانون تحریم های ایران» را که در سال ۱۹۶۶ برای تنبیه سرمایه گذاران در بخش انرژی ایران تصویب شده بود، تمدید کردند.

این قانون که نیازمند تصویب در سنا و امضای رئیس جمهور آمریکا بود در سنا به تصویب رسید ولی بدون امضای اباما با فرضیه پایبندی به برجام رسما به قانون تبدیل شد.

قانونگذاران آمریکایی گفته بودند که می خواهند با تمدید این قانون ابزار لازم را در اختیار رئیس جمهوری آمریکا قرار دهند تا بتواند با اقدامات تحریک آمیز ایران مقابله و از نقض احتمالی توافق هسته ای جلوگیری کنند.

“الیوت انگل”، ارشدترین نماینده دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و از حامیان این طرح گفته است: به رغم مبارزات سخت انتخاباتی و تغییر و جا به جایی قدرت، رهبری آمریکا در عرصه بین المللی دچار لغزش نمی شود.

 در همین زمینه “اد رویس”، رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان و تهیه کننده این طرح گفته است: انقضای این قانون می تواند بر خسارات ناشی از توافق خطرناک هسته ای باراک اوباما با ایران بیفزاید و این پیام را ارسال کند که آمریکا دیگر مخالفتی با نقش مخرب ایران در خاورمیانه ندارد.

در پی تصویب این قانون قانونگذاران هر دو حزب اعلام کردند امیدوارند که حمایت فراجناحی از موضعی سرسختانه علیه ایران در دوره ریاست جمهوری آینده آمریکا نیز ادامه یابد.

دبیر شورای عالی امنیت ایران نی در واکنش به تمدید قانون تحریم های ایران اعلام کرد ایران آماده ادام متقابل است. همچنین سران قوا و مسولین نظام نیز این اقدام آمریکا را نقض صریح برجام دانسته و آمادگی ایران را برای اقدام مقتضی اعلام کردند.

دولت باراک اوباما که حدود دو ماه دیگر کاخ سفید را به “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری منتخب ابالات متحده از حزب جمهوری خواه تحویل خواهد داد، پیشتر در تلاش بود تا این اقدام کنگره را به تاخیر بیندازد و در پایان با سیاست همیشگی فریب و تزویر خود بدون امضا رئیس جمهور اجازه داد تا قانون تمدید تحریم های ایران رسما به قانون تبدیل شود.

در ادامه وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای، در خصوص ساز و کار پایبند ماندن آمریکا به تعهدات برجامی خود پس از تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم های ایران، توضیحاتی ارائه داده است که بیشتر شبیه کودک فرض کردن جامعه جهانی است.

جان کری در توجیهات خود، به یکی از نقاط ضعف جدی برجام، یعنی دولت محور بودن و اختیار هر دولت جدید آمریکایی برای برخورد دلخواه با توافق اشاره کرده و نوشته که ” این دولت” کماکان همه اختیارات لازم برای تعلیق بخش های ضد برجامی قانون تحریم های ایران را برای خود حفظ می کند.

این یعنی جان کری بر اساس اختیارات قانونی خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا، تعلیق اجرای برخی از تحریم ها را از دولت آمریکا خواستار می شود ولی مشکل اینجاست که وزیر خارجه بعدی امریکا، هر کسی که باشد، بر اساس همین اختیارات می تواند ادامه تعلیق اجرای آن تحریم ها را خوایتار نشود.

و این یعنی کیش و مات!

Check Also

نسخه الکترونیکی کتاب «دعا؛ از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» منتشر شد

انتشارات انقلاب اسلامی به مناسبت ماه مبارک رمضان، نسخه‌ی الکترونیکی کتاب «دعا؛ از منظر حضرت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *