Home > من و خانواده > خواستگاری – ۲

خواستگاری – ۲

ریشه یابی علل و عوامل بوجود آورنده طلاق در کشور و ارایه سیاستها و راهبردهای مقابله کارآمد و مؤثر با آن ، گامی است که هر چه سریعتر باید برنامه ریزان توسعه و تصمیم گیران جامعه بردارند . آثار و پیامدهای طلاق در جامعه ما سنگین است ، بخصوص از آن جهت که از نظر عامه مردم و فرهنگ عمومی مورد پذیرش نیست . مردم نسبت به خانواده های طلاق ، فرزندان و زنان و مردان طلاق گرفته ، نگاهی مثبت ندارند . وجود کودکان و نوجوانان بزهکار و ناسازگار، افت تحصیلی ، فساد و فحشاء و رفتارهای ضد اجتماعی در بسیاری مواقع ریشه در طلاق دارد . طلاق مهمترین عامل از هم گسیختگی پیوند خانوادگی و انسجام عاطفی جامعه است . نگرانی از رشد سریع طلاق از دو بعد دیگر هم قابل اعتناست ، اول آنکه در شیوه طلاق و الگوی آن در سطح کشور تحول رخ داده تا جایی که ماهیت طلاق به تدریج با الگوهای اسلامی فاصله گرفته و به الگوی غربی نزدیک می شود . ثانیا نسبت به مکانیسم های کنترل و کاهش پیامدهای فردی و اجتماعی آن در مورد فرزندان و زنان مطلقه توجه کافی نشده است . در حال حاضر طلاق در کنار بیکاری و اعتیاد جزء مهمترین معظلات فرهنگی اجتماعی جامعه ماست . بنابراین دولت موظف است ، در جهت گیری های خود به مساله تقویت و تحکیم بنیان خانواده بر اساس اصل دهم قانون اساسی توجه کند . در کنار سیاست گذاری های کلان در این خصوص  خانواده ها نیز علی الخصوص مادران  باید  نسبت به  اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به  دختران و پسران  خود  ابعاد مختلف و مغفول مسئله را باز نمو ده و  در راستا  به دور از درگیر شدن با  کلیشه های سنتی نه چندان مهم به  بیان اهداف و اصلی ترین انگیزه های یک ازدواج آگاهانه و عالمانه بپردازند.

در گام اول از  مرحله تشکیل خانواده  از آگاهی بخشی به عنوان  ابزاری اساسی  در ترسیم آینده ای روشن و همراه با توفیق  می  توان نام برد   و در این راه  باید از ابزار اطلاع رسانی به موقع همراه  با  اعطای آموزش های لازم  در این خصوص توسط نظام آموزشی   و توجیه و تبیین  موضوع  ازدواج آگاهانه و به  هنگام  توسط والدین و  نظام های فرهنگی   استفاده کرد.

همچنین  در خصوص ترغیب جوانان  به  ازدواج  آسان  توسط رسانه های جمعی و آموزش و پرورش  اقدامات زیادی باید صورت بگیرد که تا کنون مغفول مانده است . البته نباید از نظر دور داشت که تا کنون اقدامات  زیادی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها  و همچنین  سازمان های مردم نهاد فعال در امر ازدواج صورت گرفته است اما  آگاهی دهی خانواده در رفع ‌ شکاف های حاصله از بی توجهی به  امر ازدواج آگاهانه  و  آسان و همچنین آگاهی بخشی در خصوص مخاطرات حاصله از ترغیب به شیوه های جدید و  پر خطای همسر گزینی  از جمله مراجعه و اعتماد به  سایت های همسر یابی و  دوستی های اینترنتی و خیابانی  ر ا تا  حد به سزایی پوشش دهد .در این خصوص به روز بودن اطلاعات والدین و همگام با  فرزندان ارزیابی تاثیرات شبکه های نوین ارتباطی همانند فضاهای مجازی و شکل گیری روابطی که از این طریق صورت می پذیرد از درجه اهمیت  بالایی برخوردار خواهد بود .

باید پذیرفت در دنیای ارتباطی امروز والدین ناگزیر از پذیرش حضور فرزندان  در برخی شبکه های ارتباطی و اجتماعی اند  و البته جلوگیری و  فیلتر کردن فرزندان از حضور در این  فضاها امری ناممکن  خواهد بود  و  صرفا می توان آن را تا حدی محدود کرد اما انچه موجب شکل گیری صحیح تعاملات سازنده فرزندان و  ارتباطات قاعده مند در این فضا خواهد شد حضور و  آگاهی والدین از شیوه های تعامل و ارتباط در این  شبکه ها بوده که اگر با هوشیاری صورت پذیرد  نه تنها این  شبکه های به  عنوان افیون خانواده ها  نقش آفرینی نخواهد کرد بلکه به عنوان ابزاری سازنده در ارتقا سطح دانش و  بینش خانواده ها نیز خواهد بود .

نقش و اهمیت خانواده علی الخصوص  مادر در تعیین  معیارهای فرزندان در شیوه و نوع انتخاب همسر آینده و  طرق تدوین سوالات مهم در مجلس خواستگاری و نگاه عالمانه و  در عین حال  به  روز مادر به  مقوله ازدواج موضوعی است که تا  پیش از پرداختن به  مسائل مرتبط با  مراسم خواستگاری  بایستی مدنظر قرار گیرد .

 

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *