Home > من و تقویم > به یاد آیت الله عزیز خوشوقت …

به یاد آیت الله عزیز خوشوقت …

یا کمیل… و العلماء باقون ما بقی الدهر اعیانهم مفقوده و امثالهم فی القلوب موجوده

 

خداوند متعال در اولین مرحله حضور بشر در کره خاک به انسان ها کرامت نمود و به آنان وعده داد که در صورت تبعیت از هدایت الهی به مقام اطمینان و ولایت الهی می رسند. هدایتی که توسط انبیای عظام و اوصیای گرامیشان صلوات الله علیهم اجمعین به بشریت اهدا شد….در برابر این دعوت الهی گروهی به ندای فطرت و میثاق ربوبی «قالو بلی» گفتند و به کاروان سعادت سبقت بشری پیوستند، اما در این میان علمای ربانی گوی سبقت را از دیگران ربوده و در مسیر تقرب الهی قدم های بلندی برداشتند، علمایی که توانستند با تبعیت از قرآن و عترت علیهم السلام از زمین اسفل السافلین و ظلمات عالم طبیعت به اوج افلاک و اعلی علیین و نور الهی برسند و قدم در «صراط مستقیم» بگذارند تا با اولیای معصوم الهی محشور گردند.

در این بین گروهی از علما توفیق یافتند برخی نفوس مستعده را نیز با توحید، عالم معنا، هدف خلقت و ولایت آشنا کرده و هر کسی را به اندازه ظرفیت وجودیش به توفیق الهی از مشرب قرآن و عترت علیهم السلام سیراب نموده و به قرب الهی رسانند. از زمره آن عارفان بالله و سالکان طریق الی الله و صاحبان نفس مطمئنه، عزیز سفر کرده حضرت آیت الله خوشوقت اعلی الله مقامه می باشند.

حضرت آیت الله خوشوقت در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی در دامان والدینی متدین از اهل زنجان قدم به عالم فانی گذاشتند. والدین ایشان بعد از مدت کوتاهی به شهر تهران مهاجرت نموده و ایشان از سه سالگی در منطقه مذهبی در جنوب تهران رشد و نمو یافتند.

بعد از اتمام تحصیلات متداول، تحصیلات حوزوی را در تهران آغاز و با حضور در مکتب مرحوم حاج شیخ علی اکبر برهان (ره) در مسجد لرزاده از آداب و تعالیم آن مرد الهی به مدت ۵ سال بهره بردند. پس از آن به شور و شوق آموختن معارف دینی و استفاده از عنایات خاصه کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به قم مقدس، آشیانه اهل بیت عصمت و طهارت وارد شدند و به مدت ۱۳ سال از حوزه مقدسه علمیه قم بهره بردند.

ایشان در سطح، از اساتیدی هم چون شهید آیت الله صدوقی و آیت الله مجاهدی تبریزی و به مدت هفت سال از درس خارج فقه و اصول حضرت امام خمینی(ره) استفاده نمودند. همچنین حکمت و فلسفه الهی را در محضر مفسر کبیر قرآن، علامه طباطبایی آموختند. انفاس قدسی آن استاد بزرگ، ایشان را با دقائق و رموز و درجات اخلاق و عرفان آشنا ساخت و از این جهت مورد توجه و محبت ویژه علامه قرار گرفتند.

پس از وصول به مقامات بلند اخلاقی و مراتب بالای منقول و معقول و نیل به درجه اجتهاد علمی، جهت انجام وظائف و تحقق رسالت عالمان ربانی، به تهران بازگشتند و با امامت جماعت در مسجد امام حسن مجتبی(ع) فعالیت تبلیغی خویش را آغاز نمودند و به مرور تشنه کامان زلال معارف ناب به گرد چراغ پر فروغ وجودش حلقه زدند و ایشان تقریبا به مدت پنج دهه و تا پایان عمر مبارکشان، به تربیت نفوس مستعد و دل های مشتاق همت گماردند.

سرانجام این عبد صالح و شایسته پروردگار پس از عمری بندگی و مجاهدت مخلصانه دعوت کریمانه «ارجعی الی ربک» را در دیار حبیب لبیک گفت. آری حضرت آیت الله خوشوقت پس از زیارت مدینه منوره و انجام عمره در حریم حرم، آهنگ لقاء دوست نمود و پس از ۱۷ روز در بیمارستانی در مکه مکرمه در کوی وصل مأوی گرفت.

 طوبی له و حسن مأب.

 

Check Also

کجایند مدعیان حمایت از حقوق زنان؟؟؟

آن هنگام که نظام آفرینش حقیقت وجودی زن را بر صحیفه حیات بشر رقم می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *