Home > من و تقویم > به بهانه سالگرد جنگ ۶ روزه غزه

به بهانه سالگرد جنگ ۶ روزه غزه

باریکه غزه با مساحت ۳۶۰ کیلومتر مربع، ناحیه ای در کنار دریای مدیترانه و در منطقه به تعبیری! خاورمیانه قرار دارد. از جنوب غربی با مصر و از شمال شرقی با سرزمین های فلسطین اشغالی هم مرز است. طول نوار غزه ۴۱ کیلومتر و عرض آن ۶ تا ۱۲ کیلومتر است.

نام این منطقه از شهر غزه – بزرگترین شهر در نوار غزه- گرفته شده است. مردمی که در منطقه باریکه غزه زندگی می کنند، تماما فلسطینی اند. در حال حاضر حدود ۱٫۵ میلیون نفر از فلسطینی ها در نوار غزه زندگی می کنند. بیشتر آن ها را اعراب پناهنده ای تشکیل می دهند که در طول جنگ اعراب و رژیم صهیونیستی در ۱۹۴۸ از سرزمین های فلسطین اخراج شدند.

کشورهای عربی در جنگ های متعدد از رژیم صهیونیستی شکست خوردند و این رژیم توانست به سرعت سرزمین های زیادی را غصب کند، این شکست ها، شکست های تلخی برای اعراب بود از این رو این شکست ها باور غلط شکست ناپذیری اسرائیل را در بین کشورهای عربی شکل داد که پیمان اسلو و کمپ دیوید محصول آن است.

از دوران انقلاب اسلامی ایران امام خمینی(ره) به دنبال آن بود تا معادله ایجاد شدده را دگرگون کند. از این رو از همان ابتدا سعی کرد تا باور غلط مردم منطقه را از بین برد. به همین دلیل با اعلام اینکه «ما شریک غم همه مظلومان عالم هستیم» و حمایت از مردم مظلوم فلسطین اشغالی و ایراد سخنانی در خصوص نابودی اسرائیل جامعه را با شوک مواجه کرد. فرهنگی که امام خمینی(ره) به دنبال آن بود، ایجاد یک فرهنگ جمعی در بین ملت های منطقه بود.

شروع مقاومت مردم فلسطین از حقانیت شان با انتفاضه سنگ بود. انتفاضه سنگ در سال ۱۹۹۱، در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۰، انتفاضه موشک فجر۵ شد. سال ها پیش مردم فلسطین با سنگ از سرزمین های خود دفاع می کردند و گاها با بستن بمب به خود به دل دشمن می زدند تا جایی که رژیم صهیونیستی وادار می شود در دوره ای که دیوارها برداشته می شود، اطراف سرزمین های اشغالی را دیوار حائل بکشد، در حالی که امروز سطح تکنیکی مقاومت اسلامی به جایی رسیده است که به سنگ پرانی و عملیات استشهادی نیازی نیست و بعد از گذشت ۲۰ سال حماس و جهاد اسلامی با موشک هایی با برد ۷۵ تا ۸۰ کیلومتر قلب رژیم صهیونیستی را نشانه می رود.

رهبران حماس بارها و بارها اعلام کرده اند که از فشنگ ریز تا عمده موشک هایی که شلیک می شود از ایران آمده است. برد موشک های ایرانی تا تل آویو هم رسیده است و هیچ نقطه ای از سرزمین های فلسطین اشغالی نیست که از موشک های ایرانی در امان باشد.

رسانه های غربی اعلام کرده اند که این پیروزی ها در جنگ ۳۳روزه حزب الله لبنان، جنگ ۲۲روزه غزه و ۸ روزه غزه، پیروزی ایران است، هم چنین رسانه های آمریکایی بعد از آن روزها اعلام کردند که ایران بدون اینکه خود وارد جنگ نزدیک شده باشد، پاسخ تهدیدهای رژیم صهونیستی را داد. و این درحالی است که اسرائیل برای پوشش امنیتی سرزمین های اشغالی گنبد آهنی ایجاد کرده است از حیفا تا بیت المقدس تا تل آویو، اصل بر این بوده که هیچ موشک بالستیکی از موشک های شهاب۳، سجیل و… حتی موشک کروز هم نتواند وارد شود، ولی اتفاقی که در جنگ ۸ روزه افتاد، موشک ها توانستند این گنبد را سوراخ کنند و ناکارآمدی این پدیده تکنیکی و تکنولوژیکی را نشان دهند.

روندی که در جنگ ۳۳روزه لبنان، ۲۲روزه غزه و ۸روزه غزه طی شد، ورود دکترین جنگ نامتقارن-بازی کردن در زمین دشمن با قواعد خود- به ادبیات جنگی حزب الله و حماس و جهاد اسلامی بود. دکترینی که ایران مبدأ آن بوده و اساسا از فرهنگ و سیاست نامتقارن می آید و در دانشکده های نظامی سراسر جهان هم با نام ایران تدریس می شود.

در طول ۲۰ سال گذشته، سنگ پرانی و عملیات استشهادی با کمربند امنیتی، به پرتاب موشک های بومی تبدیل و این باور جایگزین باور قبلی شد. پس از شکست های پی در پی رژیم نا مشروع صهیونیستی در ۳ جنگ اخیر با حزب الله، حماس و جهاد اسلامی ، پیروز شدن بر دشمن در ذهن و وجود مردم نهادینه شد و زمینه بیداری اسلامی یا به تعبیری بهار عربی که جرقه آن از انقلاب اسلامی ایران خورده بود در بین کشورهای عربی ایجان شد.

مهمترین متغیر در فرآیند تغییر منحنی شکست به پیروزی، باور سیاسی، اجتماعی و دینی است که امروز به خوبی در بین ملت های منطقه دیده می شود.

Check Also

کجایند مدعیان حمایت از حقوق زنان؟؟؟

آن هنگام که نظام آفرینش حقیقت وجودی زن را بر صحیفه حیات بشر رقم می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *