Home > من و تقویم > به بهانه سالگرد فاجعه بم

به بهانه سالگرد فاجعه بم

صبح روز ۵ دی ۱۳۸۲، زمین لرزه ای به بزرگی ۶٫۶ ریشتر در ساعت ۵:۲۶ دقیقه بامداد شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند. …ساعات اولیه هیچ خبر دقیقی از وسعت ماجرا منتشر نشده  و همه چیز مبهم بود. مسیرهای منتهی به بم حجم ترافیک بالایی داشت. خبری از تدابیر ترافیکی نبود، گویا حجم جمعیت مانع ایجاد محدودیت شده بود. آنچه دیده می شد ویرانی کامل شهر بود. مردم مضطرب بودند و ملتهب. آسمان دل گرفته بود و زمین قرار نداشت.

مادران بسیاری دیده می شدند که دنبال فرزندان خود بودند و فرزندان خردسالی که اعضای خانوده خود را از دست داده بودند.

در گوشه و کنار از کشته ها پشته بر پا شده بود. هر کس جسد عزیزش را به نزدیک محل تدفین اجساد آورده بود، تا مهیای دفنش کند. ارتباطات به سختی برقرار می شد. تعداد زیادی هواپیما در مسیر بم-تهران و بم-کرمان در تردد بودند. کلیه امکانات هوایی ارتش، هوانیروز، سپاه و سایر نهادهای نظامی و انتظامی به بم انتقال یافته و مردم عادی در قالب گروه های امدادی خود را به بم می رساندند.

زلزله بم دلخراش ترین حادثه یک دهه گذشته بود. زلزله ای که باعث شد تمام بنیان های اجتماعی،  فرهنگی و اقتصادی بم فرو ریزد.

حادثه بم تلخ بود، اما صحنه های زیبایی را هم خلق کرد که می توان از آن به عنوان تابلوهای ایثار یاد کرد. مردمی که به صحنه آمدند و با کمک های خود به یاری مردم زلزله زده شتافتند. هنرمندان و ورزشکارانی که آمدند تا آنچه را که در توان دارند به مردم بم هدیه دهند. خبرنگارانی که از داخل و خارج آمدند تا این صحنه ها را به دنیا مخابره کنند. مسؤلان که صادقانه به میدان آمدند تا مرهمی بر زخم های مردم باشند. اینها همه روح زیبای این حادثه تلخ بود.

Check Also

کجایند مدعیان حمایت از حقوق زنان؟؟؟

آن هنگام که نظام آفرینش حقیقت وجودی زن را بر صحیفه حیات بشر رقم می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *