Home > من و تهدیدها > ایران بحران سالمندی – ۳

ایران بحران سالمندی – ۳

اجتماعی

وقتی درصد افراد مسن در جامعه ای افزایش یابد به موازات آن علاقه به محافظه کاری بیشتر و نوعی وابستگی به سنت های اجتماعی پیدا می شود. پیدایش محافظه کاری و مقاومت در برابر تغییرات، موجب درجا زدن و عقب ماندگی می شود. همچنین ریسک پذیری در چنین سنی کاهش یافته و ما با جامعه ای که در ابداع و پذیرش نوآوری و اصلاحات از خود ضعف نشان می دهد روبرو خواهیم شد. نباید فراموش کنیم که رشد علمی و نوآوری ها و موفقیت های امروزین کشورمان در عرصه دانش، ورزش و تولید به دلیل کثرت نسل فعلی جوان است و با کاهش نسبت جوانان، تداوم این توفیقات بعید خواهد بود. همچنین سالمندان دارای انتظارات خاص خود هستند که از آن جمله می توان به ارزش دادن به جایگاه و منزلت آنها، ارج نهادن به تجربیاتشان، فراموش نشدن و توقع عشق و تعلق خاطر به آنها در قبال یک عمر زحمتشان اشاره کرد که حتی در صورت تأمین نیاز های اقتصادی، همچنان باقی است و باید مورد توجه جدی در ساختار های جدید اجتماعی قرار گیرد.

کشاورزی

بدیهی است برای گسترش و توسعه بخش کشاورزی، به عنوان یکی از محورهای توسعه اقتصادی و اجتماعی، در کشور ما به مجموعه ای از نیروهای خلاق، آموزش پذیر، ریسک پذیر، پویا، شاداب و … نیاز است. این ویژگی ها نیز اغلب در جوانان بسیار بیشتر از سالمندان وجود دارد. بخش کشاورزی در سال های اخیر به طور قابل ملاحظه ای به سالخوردگی گراییده است. مهاجرت روستا به شهر از مهم ترین دلایل سالخوردگی شاغلان بخش کشاورزی در کنار کاهش نرخ باروری است و درصد اشتغال جوانان در این بخش بسیار پایین می باشد.

کاهش بهره وری، به خطر افتادن امنیت غذایی، نیاز به واردات مواد غذایی از خارج، عدم پذیرش نوآوری و فناوری نوین، نداشتن خلاقیت و… از مهمترین نتایجی است که سالخوردگی جمعیت در بخش کشاورزی به دنبال خواهد داشت.

امنیت

جمعیت یک کشور با قدرت دفاعی و امنیت آن کشور در ارتباط است. هرچند توجه به ساختار جمعیت در موضوع امنیت ملی به نسبت سال های گذشته کم رنگ تر شده است و در مسایل دیگری همچون اقتصاد تأثیر مخرب تری دارد ولی همچنان این موضوع مخصوصا برای کشور ما که دارای موقعیت خاص سیاسی است دارای اهمیت بالایی می باشد.

یکی ار مؤلفه های توان نظامی یک کشور، توانایی حکومت، برای بسیج کردن مردم جامعه در هنگام بروز جنگ و درگیری ها است. مسلما جامعه ای قادر به بسیج شدن در هنگام بروز چنین بحران هایی است که درصد بالایی از آن را جوانان تشکیل داده باشند. بنابراین با پایین بودن نرخ رشد جمعیت، جمهوری اسلامی ایران با داستن جمعیتی سالخورده و روبه کاهش بسیار آسیب پذیر خواهد شد. آمارها نشان می دهد در آینده نه چندان دور با کاهش تعداد جوانان حتی در تأمین نیروهای سرباز وظیفه دچار مشکل خواهیم بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *