Home > من و تقویم > مرگ خوب است برای همسایه؛ آن هم همسایه‌ای هزاران کیلومتر دورتر! – ۲

مرگ خوب است برای همسایه؛ آن هم همسایه‌ای هزاران کیلومتر دورتر! – ۲

همانگونه که در بخش قبل گفتیم کلینتون از ایجاد اغتشاش و آشوب در ایران با عنوان اعتراض و جنبش یاد می‌کند و آشوبگران را فعال طرفدار دموکراسی می‌نامد. اما رفتار متناقض این سیاستمدار آمریکایی در قبال شکست در انتخابات آمریکا جالب توجه است.

هیلاری کلینتون قبل از اعلام نتیجه قطعی انتخابات در پیامی که از طریق شبکه های اجتماعی منتشر می‌شود اعلام می‌کند که «هر چیزی امروز (روز اعلام نتایج) روی بدهد از تیم انتخاباتی خود تشکر می کنم». این سخن تلویحاً به معنای پذیرش نتیجه مثبت یا منفی انتخابات است.

hillary_clinton_vs-_donald_trump_-_caricatures

سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵، مشخص می‌شود که دونالد ترامپ موفق شده در انتخابات سراسری با کسب ۲۷۹ رأی الکترال، هیلاری کلینتون را که ۲۲۸ رأی الکترال کسب کرده، شکست دهد و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب شود.

۱۰۴۰۹۱۹۴۲-gettyimages-621866218-600x400

هیلاری کلینتون پس از اعلام نتیجه رسمی انتخابات در ستاد انتخاباتی خود که جمعی از طرفدارانش تجمع کرده بودند حضور نیافت و با فرستادن نماینده‌ای از حاضران عذرخواهی کرد و خواست که به خانه‌هایشان بروند. سپس طی تماس تلفنی با ترامپ شکستش در انتخابات را پذیرفت و پیروزی ترامپ را تبریک گفت.

۰۱top_0-feature_580x320

ترامپ در لحظات اولیه پس از اعلام رسمی نتیجه انتخابات با خانواده خود در جمع هوادارانش حاضر شد و از کلینتون تشکر کرد و پیروزی خود را با هوادارانش جشن گرفت.

روز بعد از اتمام انتخابات(چهارشنبه۱۹ آبان ۹۵)، هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در جمع هواداران خود برای سخنرانی پذیرش شکست حاضر شد و با اعلام اینکه پیش‌تر به دونالد ترامپ پیروزی وی در انتخابات ریاست‌جمهوری را تبریک گفته و اعلام کرده که حاضر است با وی همکاری کند، گفت که امیدوار است ترامپ رئیس‌جمهوری همه باشد.

۱۵be575d-a626-431e-8458-3b3bf5fa8753

کلینتون گفت که از شکست خوردن در انتخابات ناراحت است، اما هنوز به آمریکا اعتقاد دارد و همیشه هم به آن اعتقاد خواهد داشت. او از هوادارانش خواست که با دیدی باز با ریاست جمهوری ترامپ برخورد کنند.
نامزد حزب دموکرات که نتیجه انتخابات را به رقیب جمهوری‌خواه واگذار کرده است، از این که نتوانست راهی کاخ سفید شود، ابزار تاسف کرد و از طرفداران خود خواست نتیجه انتخابات را بپذیرند.
وی که همراه همسرش بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا و همچنین تیم کین، شریک انتخاباتی خود در هتلی در نیویورک «نطق پذیرش شکست» را ایراد می‌کرد، گفت: دونالد ترامپ باید شانس رهبری کشور را داشته باشد.

کلینتون با اذعان به این که نتیجه انتخابات برای او «دردآور» است، فرصت فعالیت انتخاباتی را «بزرگترین افتخار» برای خود دانست و اظهار کرد که دموکراسی آمریکایی به انتقال مسالمت آمیز قدرت وابسته است.
باوجود این سخنان و عدم تحریکِ هوادارانِ کلینتون از سوی وی و همچنین تاکید کلینتون بر پذیرش نتیجه انتخابات از سوی هواداران، اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف آمریکا به وجود آمد، به نقل از آسوشیتدپرس، صدها نفر در ایالت‌های پنسیلوانیا، کالیفرنیا، اورگان و واشنگتن صبح چهارشنبه در اعتراض به پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه به خیابان‌ها ریختند و علیه او شعار دادند.*

tdy_miguel_protests_161110__752493-nbcnews-ux-1080-600

 protesters

این آشوب و اغتشاش همچنان با وجود گذشت بیش از دو هفته از اعلام رسمی نتیجه‌ی انتخابات در شهرهای مختلف آمریکا وجود دارد که با خشونت پلیس و دستگاه‌های امنیتی مواجه شده است. جالب اینجاست که در این اعتراضات، هیچ‌کس از «تقلب و دستکاری در انتخابات» که رمز فتنه‌ی ۸۸ و براندازی نظام اسلامی در ایران بود، سخن به میان نمی‌آورد و اعتراض مردم آمریکا اکثراً به ناعادلانه بودن نظام رای دهی و تاثیر بیشتر رای الکترال است، آنان می‌خواهند رییس‌جمهوری را مستقیم با رای خود انتخاب کنند نه با آرای الکترال!

اما نکته‌ی قابل توجه در این ماجرا این است که پذیرش نتیجه و تبریک به طرف مقابل رفتار کسی است که نتیجه‌ی انتخابات را واگذار کرده، در حالیکه آرای مردمی بیشتری از ترامپ بدست آورده است ولی چون نظام انتخاباتی آمریکا بر اساس بیشتر بودن آرای الکترال استوار است، در انتخابات مغلوب شده است ولی همچنان معتقد است که این تغییر، «انتقال صلح‌آمیز قدرت در آمریکا است که باید گرامی داشته شود»!

این رفتار متناقض هیلاری کلینتون در قبال شکست انتخاباتی در کشورش را تنها یک ضرب‌المثل ایرانی می‌تواند به خوبی در چند کلمه بیان کند و آن اینکه: «مرگ خوب است برای همسایه!»

منبع:

*خبرگزاری مهر، ۱۹ آبان ۱۳۹۵

 

Check Also

کجایند مدعیان حمایت از حقوق زنان؟؟؟

آن هنگام که نظام آفرینش حقیقت وجودی زن را بر صحیفه حیات بشر رقم می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *