Home > من و تقویم > مرگ خوب است برای همسایه؛ آن هم همسایه‌ای هزاران کیلومتر دورتر! – ۱

مرگ خوب است برای همسایه؛ آن هم همسایه‌ای هزاران کیلومتر دورتر! – ۱

مقایسه رفتار بازندگان انتخابات سال ۲۰۱۶ در آمریکا و سال ۱۳۸۸ در ایران

نظام و سازوکار انتخاب رییس جمهوری در ایران از این لحاظ که رییس‌جمهوری با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود با نظام انتخاباتی آمریکا که نقش آرای الکترال از رای مستقیم مردم بیشتر است و فرآیند انتخاب رییس‌جمهوری یک سال به طول می‌انجامد قابل مقایسه نیست ولی از جهت رفتارهای انتخاباتی نامزدها و واکنش آنان نسبت به برد و باخت قابل قیاس است.
ماجرا آنجایی جالب می‌شود که یک طرف انتخابات آمریکا و نامزد حزب دموکرات هیلاری کلینتون است، کسی که در زمان انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران، وزیر امور خارجه آمریکا بوده است.

۶a00d834515c5469e201b7c77c51c5970b

وی در سال‌های اخیر کتاب خاطراتش به نام «انتخاب‌های دشوار» را منتشر کرده و در بخشی از فصل هجدهم این کتاب با عنوان «ایران: تحریم‌ها و رازها» به ایام انتخابات ۸۸ و آشوب و اغتشاش در ایران پرداخته است.
هیلاری کلینتون انتخابات سال ۸۸ در ایران را یکی از مهمترین رویدادهای آن سال عنوان کرده و تلویحا به ساختگی بودن ماجرای تقلب اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در ابتدا، مسئله انتخابات ایران پیش آمد. در ماه ژوئن، احمدی‌نژاد به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد که از هر جهت اگر نتیجه تقلبی تمام‌عیار محسوب نمی‌شد، به شدت ناامید‌کننده بود».

hillary_clinton_signed_hard_choices

وی ادامه می‌دهد: «جمعیت وسیعی برای اعتراض به نتیجه انتخابات، در خیابان‌های تهران و در سرتاسر کشور تجمع کردند. تظاهرات شدت گرفت و به آن لقب «جنبش سبز» داده شد. میلیون‌ها ایرانی در نمایش بی‌سابقه اعتراض به خیابان‌ها ریختند. نیروهای امنیتی این اعتراض‌ها را با خشونت شدید پاسخ دادند. شهروندانی که راهپیمایی‌های صلح‌آمیز داشتند، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به طور گسترده دستگیر شدند. تصویر ویدیویی زن جوانی که به ضرب گلوله کشته شد، ترس و وحشت شدیدی در سراسر جهان ایجاد کرده بود».
وی در این بخش از خاطرات خود به تشکیل اتاق فکر در کابینه آمریکا برای چگونگی برخورد با این واقعه اشاره کرده و می‌گوید: در کابینه دولت اوباما در مورد چگونگی واکنش به بحث و مناظره نشستیم. من در این گفت‌وگو‌ها در زمان آغاز اعتراضات گفتم: «ما همانند دیگر کشورهای جهان بر روند اتفاقات در حال وقوع در تهران نظاره‌گر خواهیم بود و منتظر می‌مانیم تا ببینیم مردم ایران چه تصمیمی می‌گیرند. به طور قطع امیدواریم نتیجه، بازتابی از اراده و خواسته ملت ایران باشد».
افشای ارتباط آمریکا با برخی رابط‌هایش در ایران نیز یکی دیگر از نکات قابل تامل این بخش از خاطرات کلینتون است: «رابط‌هایمان در ایران ما را ترغیب کردند تا حد امکان در این زمینه سکوت کنیم. آنها نگران بودند که اگر آمریکا در حمایت از معترضان سخنی بگوید و یا اینکه سعی کنیم در امور مداخله کنیم، این مسئله سبب می‌شود رژیم ایران اعتراض‌ها را تحت عنوان توطئه خارجی بی‌اعتبار کند. بسیاری از تحلیلگران اطلاعاتی و کارشناسان ایران با این مسئله موافق بودند. با این حال، وسوسه شدیدی برای ایستادگی و اعلام حمایتمان از ملت ایران و ابراز انزجار از شیوه‌های رژیم وجود داشت. این نقشی بود که مناسب آمریکا و همگام با ارزش‌های دموکراتیک این کشور بود».

hillary_clinton_obama-03f95-5200

وی ادامه می‌دهد: «رئیس‌جمهور-اوباما- پس از گوش‌سپاری به همه این بحث‌ها و مناظرات از روی اکراه تصمیم گرفت بهتر است با وارد نکردن آمریکا در میانه بحران، مطابق آرمان‌های ملت ایران عمل کنیم. این یک تصمیم تاکتیکی دشوار بود که با دید باز گرفته شد».
کلینتون در ادامه دلیل جالبی را برای عدم موافقت اوباما با ورود مستقیم آمریکا به میانه بحران بیان می‌کند؛ «به رغم برخی گمانه‌زنی‌ها در آن زمان، دلیل تصمیم این نبود که رئیس‌جمهور خواستار تعامل با رژیم ایران است و نه ایستادگی در مقابل آن. مسئله این بود که می‌خواستیم طبق باورمان در مورد صلاح معترضان و برای دموکراسی عمل کنیم».
وزیر خارجه وقت آمریکا پشت‌صحنه‌های آشوب در ایران را نیز اینگونه روایت می‌کند: «در پشت‌صحنه، گروه من در وزارت خارجه به طور مداوم با فعالان در ایران در ارتباط بودند و برای جلوگیری از تعطیل شدن توئیتر، به طور فوریتی مداخله کردند؛ قطع شدن توئیتر به معنای از بین رفتن یکی از وسایل اصلی ارتباطی معترضان بود».

facebook-and-twitter-logo-clipart-best-8bqy6j-clipart

ابراز تاسف هیلاری کلینتون نسبت به عدم دخالت جدی و وسیع‌تر آمریکا در آشوب‌های سال ۸۸ شاید بخش دیگر قابل توجه خاطرات وی باشد؛ وزیر خارجه سابق آمریکا در این باره می‌گوید: «اگر به گذشته بنگریم، مطمئن نیستم که خودداری ما از اقدام، انتخابی درست بوده باشد. (خودداری ما از مداخله) رژیم را از سرکوب جنبش سبز باز نداشت و مشاهده این روند به شدت دردناک بود. پیام‌های معترضانه آمریکا احتمالا تغییری در نتیجه ایجاد نمی‌کرد و حتی ممکن بود آن را تسریع کند، اما اکنون دیگر هیچ‌گاه نمی‌فهمیم که در آن زمان توانایی ایجاد تغییر را داشتیم یا نه؟! من متاسفم که در آن زمان اعتراض خود را شدید‌تر اعلام نکردیم و دیگر کشورها را (به اعتراض) ترغیب نکردیم. در دوران پس از سرکوب (مخالفان) در ایران در راستای تجهیز مخالفان طرفدار دموکراسی به ابزار و فناوری‌هایی برای مقابله با فشار‌ها و سانسورهای دولت، تلاش کردم».
وی به صراحت از پول‌های خرج شده توسط آمریکا برای حمایت از جنبش سبز برای زنده ماندن آن، سخن گفته و می‌نویسد: «در چند سال پس از آن، ما ده‌ها میلیون دلار سرمایه‌گذاری کردیم و بیش از پنج هزار فعال (طرفدار دموکراسی) را در سراسر جهان آموزش دادیم».*

منبع:
*نشریه سیاست روز، « اعتراف‌های هیلاری درباره فتنه»، ۱۷ دی ۱۳۹۳

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *