Home > من و خودم > هرم نیاز ها

هرم نیاز ها

نظریه سلسله مراتبی نیازهای آبراهام مزلو معمولا به شکل هرمی با ۵ یا ۷ طبقه ترسیم می شود که از نیازهای ابتدایی آغاز می شود و هرچه به سمت بالا می رود بر پیچیدگی نیازها افزوده می گردد.
نیازهای فیزیولوژیک، نیازهای امنیتی، نیازهای عاطفی، نیازهای اجتماعی – احترامی و نیازهای خودشکوفایی
طبق نظر وی هر نیاز هرچه پایین تر باشد، قوی تر است و بدون ارضای آن نمی توان به طبقات بالاتر دست یافت. فلسفه انسان‏گرایى، پایه ‏اى براى کار ابراهام مزلو بوجود آورد. اولاً، او در زمینه انگیزش انسان، نظریه ای ارائه مى‏کند که در آن بین نیازهاى زیستى مانند گرسنگى، خواب، تشنگى و نیازهاى روان‏شناختى همچون عزّت نفس، عواطف و تعلّق‏خاطر تفاوت قایل مى‏شود.
ما نمى‏توانیم به عنوان یک اندامواره زیستى بدون غذا و آب زندگى کنیم و نیز نمى‏توانیم به عنوان یک اندامواره روان‏شناختى بدون ارضاى نیازهاى دیگر به طور کامل رشد کنیم. مزلو بر این عقیده بود که روان‏شناسان بیش‏تر به نیازهاى زیستى پرداخته‏اند و نظریه‏هایى ارائه کرده‏اند که بر اساس آن‏ها انسان فقط به کمبودها پاسخ مى‏دهد و در جست‏وجوى کاهش تنش است. ثانیا، دومین سهم مزلو، مطالعه وسیع او در مورد افراد سالم، کامل و خودشکوفا بود. این افراد را در میان شخصیت‏هاى گذشته و حاضر مى‏توان یافت. مزلو ۳۸ چهره تاریخى و مشهور را که از میان افراد معاصر شناخته شده‏تر و معروف‏تر بودند، انتخاب کرد. بعضى از این چهره‏هاى شاخص عبارتند از: ابراهام لینکلن، والت ویتمن، لودویک وان بتهوون، آلبرت انیشتن، الینور روزولت و توماس جفرسون. او معتقد بود که همگى این افراد به مرحله خودشکوفایى رسیده‏اند. طبق دیدگاه مزلو، مقصّر اصلى در این‏که افراد معدودى قادر به شکوفا کردن استعدادهاى بالقوّه خود مى‏شوند، «جامعه» است که نمى‏تواند امکانات لازم را در این زمینه در اختیار افراد بگذارد. بنابراین:
براى این‏که بیش‏تر بتوانیم استعدادهاى بالقوّه خود را شکوفا سازیم، باید در تدارک ایجاد جامعه‏اى باشیم که در آن نیازهاى هر فرد از لحاظ غذا، پوشاک، مسکن و امنیت به نحو مطلوب برطرف شوند.
در چنین جامعه‏اى افراد به راحتى مى‏توانند به احساس تعلّق خاطر، عشق و احترام نایل آیند و به لذت‏هاى زیبایى شناختى، آگاهى و دانستن برسند. چنین جامعه‏اى همان جامعه خوب انسان‏گرایانه موردنظر مزلو است.
البته مسوول دانستن جامعه به معنای سلب مسوولیت از تک تک افراد نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *