Home > من و تهدیدها > نگاهی به انتخاب دختر شایسته جهان اسلام!

نگاهی به انتخاب دختر شایسته جهان اسلام!

مدل بودن یا مدل نبودن، مسأله این است!!!

model

چند روز قبل در یکی از سایت ها ی خبری، اخباری خواندم در مورد انتخاب دختر شایسته جهان اسلام. برخی سایتها نیز به گزارش جزئیات این انتخاب ارزش مدار! پرداخته و آن را تمجید کرده اند. برخی از این گزارشات عبارتند از:
« جزئیات مسابقه “دختر شایسته جهان اسلام” تفاوت‌های قابل توجهی را با رقابت بر سر تصاحب عنوان “دختر شایسته جهان” دارد. در دور نهایی این مسابقه دختران بایستی در ساعت سه بامداد با صدای مؤذن از خواب بلند شوند و بعد از عبادت صبحگاهی گوش به سخنرانی‌هایی در مورد سیستم مالی اسلامی، تربیت اسلامی و تفسیر قرآن بدهند. در نهایت نیز آنها به صورت گروهی از یک پرورشگاه بازدید می‌کنند».
هزاران کیلومتر آنطرف‌تر در شهر بالی، دور نهایی رقابت‌های “دختر شایسته جهان” در حال برگزاری است. شرکت‌کنندگان در برابر صدها دوربین در لباس‌های کوتاه ورزشی در زمین والیبال ژست می‌گیرند یا با موهایی درست شده، در حالی که لباس‌هایی با طرح باتیک بر تن دارند، از یک معبد دیدن می‌کنند.
در این مسابقات دختری هم از ایران شرکت کرده است.
برنده این رقابت جایزه‌ای نقدی نزدیک به ۱۶۰۰ یورو به همراه یک سفر زیارتی به مکه دریافت می‌کند و همچنین اجازه دارد که با استفاده از اسم این انجمن از پروژه‌های کمک‌دوستانه پشتیبانی کند.
عایشه نماینده نیجریه در مسابقه “دختر شایسته جهان اسلام” می‌گوید: «در آن رقابت‌ها همه چیز حول زیبایی ظاهری می‌گردد، اما اینجا زیبایی درون مهم است».
این پدیده جدید در مقایسه با مسابقه دختر شایسته جهان که سالهاست برگزار می گردد، نشانی از زیرکی دم و دستگاه سرمایه داری با خود دارد. گرچه شعارها و ظاهر اشخاص متفاوت است اما درد، همان درد قدیم است: تبدیل کردن زنان به وسیله ای برای سودآوری بیشتر صنعت مد و لباس!
به راستی خواندن قرآن و سحر خیزی برای عبادت و بعد از آن نشستن سر کلاس اقتصاد اسلامی، شد زیبایی درون؟ باید پرسید کدام اقتصاد اسلامی منظورتان است؟ اگر منظورتان تولید چادر و روسری و تسبیح به جای مایو و لباس شب و لباس ورزشی است، که باید گفت حق با شماست. اگر جایزه سفر به مکه به جای سفر به لاس وگاس یعنی انتخاب بر اساس معیارهای اسلامی، این نمایش واقعا اسلامی است و نشان از زیبایی درون دختران جهان اسلام دارد!
اما به نظر نمی رسد قضیه به این سادگی باشد. اینجا نیز جهان سود محور، همه چیز را از ارزش آن تهی می کند و به انسان، و ارزشهای اخلاقی تنها به شکل منبعی برای کسب سود می نگرد. اینجا هم کمیت جای کیفیت را می گیرد. اینجا هم مادی شدن امور را به وضوح در معیارهای انتخاب و جوایز شاهدیم.
به راستی چه تفاوتی است میان رژه رفتن با مایو و رژه رفتن با روسری و دامن های بلند رنگارنگ؟! چه تفاوتی هست میان بازدید پایانی از یک پرورشگاه با بازدید از یک معبد؟!
آیا این نمایش مضحک، چیزی بیش از القای یک الگوی ایده آل از لباس های اسلامی برای فروش در بازارهای جهانی است؟ همان نقدی که به مسابقات دختر شایسته جهان مبنی بر کلیشه ساختن از تصویر زن ایده آل، و بی ارزش کردن سایر زنان وارد است، بر این شوی آبکی هم وارد است.
به نظر می رسد ابتکار! برگزاری مراسم دختر شایسته جهان اسلام، معجونی است بلا تکلیف از نمایش الگوی زن برتر در سیستمی کاملا استثماری برای القای تصویری از زن ایده آل. تقلیدی بی مزه و بدون خلاقیت از دختر شایسته جهان.
با نگاهی به این خبر همه چیز مشخص تر می شود:
رقابت‌های “دختر شایسته جهان اسلام” از سوی انجمن “زنان مسلمان” و با حمایت صنعت مد اندونزی برگزار می‌شود و این سومین دوره از این مسابقات به شمار می‌رود. اکا شانتی، مؤسس این انجمن هدف از راه‌اندازی چنین رقابت‌هایی را ایجاد “آلترناتیو اسلامی” در مقابل رقابت‌های دختر شایسته جهان توصیف می‌کند.
همه چیز مشخص شد:
صنعت مد اندونزی (کشوری با اهداف کاملا سرمایه دارانه در راستای کسب سود به هر طریقی) می خواهد جایگزینی اسلامی برای دختر شایسته جهان ارائه دهد. چه هدف والایی برای کسب سود! اینجا هم زنان ابزاری هستند برای سرازیر کردن سودهای کلان به جیب سرمایه گذاران عزیز.
اشتباه نشود، مساله من فعلا نقد اهداف سرمایه داری نیست که تنها هدفش کسب سود به هر طریقی است، مساله من آن است بیایید رو راست باشیم. دختر شایسته، دختر شایسته است، چه اسلامی باشد چه مسیحی چه یهودی و چه هر چیز دیگری.
صادقانه بگویم: من همان دختر شایسته جهان را شرافتمندانه تر می دانم زیرا دست کم رو راست عمل می کند!
نویسنده: زهرا رحیمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *