Home > من و تهدیدها > عشق و مرگ

عشق و مرگ

eshgh-marg

تا به حال دقت کرده اید که موضوعات مربوط به عشق، روابط بین زن و مرد، ازدواج و مواردی از این دست، چقدر در جامعه ما طرفدار دارد؟ بی تردید قبول دارید که این موضوعات ولو در خفا بیشترین طرفدار را دارند. علتش را بعدا در مطلب دیگری شاید بنویسم. اما به مناسبت همین علاقه به مقوله عشق، کمی درین خصوص خواهم نوشت:
عشق رمانتیک یک نیاز عاطفی برای هر انسانی است که روان سالمی دارد. زمانی که فردی عاشق می شود، معشوق خود را ایده آلیزه می کند. یعنی او را ایده آل و بی عیب و نقص می بیند. از این طریق، خود فرد (معشوق) نیز ایده آل می شود، و در نتیجه اعتماد به نفسش بالا می رود.
اگر فرد به وصال برسد، شادی خواهد داشت، اما اگر در عشقش ناکام بماند چه خواهد شد؟ اگر فرد نورمال، به وصال معشوق نرسد، یک فرایند سوگ را پشت سر خواهد گذاشت. زمانی که ما عزیزی را از دست می دهیم نیز درگیر در یک فرایند سوگ می شویم. این فرایند شامل انکار اولیه اتفاقی که افتاده است (از دست دادن عزیز یا معشوق)، مقاومت در برابر فقدانی که رخ داده است (یعنی فرد همواره در ذهنش، فرد متوفی یا معشوق را به تصویر می کشد، گویی او همچنان وجود دارد)، خشم از فرد از دست رفته یا معشوق به دلیل اینکه او را آزرده کرده است، و مرحله آخر هم حل شدن مساله است، یعنی فرد دوباره پس از مدتی می تواند به زندگی عادی خود بازگردد.
این فرایند نورمال به این معناست که فرد باید قادر باشد دوباره به دیگران اعتماد کند، عاشق بشود یا خشم خود نسبت به فرد فوت شده را مهار کند، در غیر این صورت دچار مالیخولیا می گردد. شاید کسانی را دیده باشید که پس از فوت عزیزانشان، همچنان طوری رفتار می کنند که گویی او زنده است و در خانه راه میرود و غذا می خورد. چنین افرادی نتوانسته اند مراحل سوگ را به شکلی سالم پشت سر بگذارند. در عشق نیز همین گونه است. فردی که نتواند با رفتن معشوقش کنار بیاید شاید دیگر نتواند عاشق شود.
افرادی که در کودکی ناکامی های زیادی داشته اند، مثلا از سوی پدر یا مادر بیش از حد ممنوعیت داشته اند شاید نتوانند این فرایند را به شکلی عادی پشت سر گذارند. زیرا با شکست در عشق، اعتماد به نفسشان را از دست می دهند و احساس حقارت می کنند.
ارضای بیش از حد نیازها در کودکی نیز می تواند همین نتیجه را داشته باشد، یعنی اگر همه نیازهای کودک بلافاصله رفع گردد، چون فرد تجربه ناکامی نداشته است، کوچکترین شکستی می تواند او را دچار حقارت گرداند.
چنین افرادی ممکن است دیگر وارد رابطه عاطفی با کسی نشوند. این عدم برقراری رابطه گاهی به شکلی ناخودآگاه رخ می دهد یعنی فرد همچنان علاقه مند به ایجاد رابطه عاشقانه با دیگران است اما، روان او به شکلی ناخودآگاه با ایجاد موانعی بر سر راه عشق، او را از این کار باز می دارد. یا فرد تنها به داشتن رابطه جسمی و جنسی با افراد قناعت می کند یا با برقراری رابطه با افراد مختلف بطور همزمان، این حس طردشدگی خود را می پوشاند. متاسفانه این روزها دختران و پسران زیادی را می بینیم که چنین روابطی را تجربه می کنند، روابطی که عمر بسیاری از آنها به یکسال نیز نمی کشد. این افراد واقعا عاشق یکدیگر نیستند، زیرا هراسی دائمی نسبت به طرد شدن از سوی معشوق دارند، پس نمی توانند به او اعتماد کنند و در نبود اعتماد، عشقی نیز شکل نمی گیرد.
در یکی از صفحات وب جمله طنز جالبی نوشته شده بود در مقایسه میان خواستگاری یک عاشق ایرانی و یک عاشق فرانسوی:
عاشق فرانسوی، وقتی برای تقاضای ازدواج به سر قرار با معشوق می رود، دسته گلی پشت خود پنهان کرده تا با شنیدن جواب، آنرا به معشوق بدهد. اما خواستگار ایرانی یک بطری اسید نگه داشته تا در صورت جواب منفی آنرا به صورت معشوق بپاشد.
این لطیفه گرچه به فراخور لطیفه بودنش کمی اغراق آمیز است، اما معانی بسیاری دارد …

Check Also

یک دوربین و دو تصویر

تصویر اول اسمش را در روزنامه دید. با رتبه بالایی قبول شده بود. باید از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *