Home > من و خانواده > پاسخ به کنجکاوی های کودکان

پاسخ به کنجکاوی های کودکان

  1. نوزاد از کجا می آید؟

فرزند شما دیر یا زود خواهد پرسید: نوزاد از کجا می آید؟ برخی والدین ممکن است از پاسخگویی طفره بروند وبگویند: هنوز برای فهمیدن این موضوع خیلی کوچکی. شاید ترس والدین از پاسخگویی به کنجکاوی های کودکان ناشی از این باشد که آنها پرسش فرزند خود را دیدگاه پیچیده یک فرد بزرگسال می بیینند. گاهی اوقات هم والدین به خاطر ارزش ها و عقاید خود، به صحبت با فرزندانشان در این باره علاقه ای ندارند. اما ثابت شده است کودکانی که نسبت به کارکرد اعضای بدن آگاهی دارند تمایل بیشتری برای به تاخیر انداختن تجربه های جنسی دارند. پس:

والدین باید بدون ترس اطمینان داشته باشند که این آگاهیها به نفع فرزندان آنهاست و مطمئن باشند که به هر حال آنها کنجکاوی خود را ارضا خواهند کرد پس چه بهتر که این اطلاعات را به جای دوستان، نشریات و.. از والدین خود دریافت کنند.

اما این اطلاعات باید با توجه به سن کودک ارائه شود. وقتی کودک زیر پنج سال می پرسد نوزاد از کجا می آید، باید به او پاسخی ساده وکوتاه حداکثر تا سه جمله داد؛ به عنوان مثال والدین باید تاکید کنند که نوزاد را از بیمارستان نمی خرند، بلکه پزشک و پرستار به مادر کمک می کند که نوزاد از بدن مادر خارج شود.

بسیاری از والدین به فرزند خود می گویند که نوزاد درشکم مادر رشد می کند. اما باید توجه داشت که در آینده به سختی می توان این اطلاعات غیر دقیق را اصلاح کرد. شما می توانید به کودکتان بگویید بچه در جای مخصوصی به نام رحم در بدن مادر رشدمی کند و این قسمت زیر ناف می باشد. این توضیح بسیاری از کودکان پیش دبستانی را راضی می کند اما بعضی از آنها اطلاعات بیشتری می خواهند که می توانید آن را به آینده محول کنید و بگویید که بعدا وقتی بزرگتر شد، برایش بیشتر توضیح می دهید.

کودکانی که با داشتن سئوالات ذهنی زندگی می کنند، آینده را افقی روشن و پر امید خواهند دانست و مهمتر اینکه بسیاری از مواقع خودشان به پاسخ سوال خود می رسند و در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.کودکان با سئوالهای خود، به ما می گویند که  نیاز به آموختن چه چیزی دارند، بهترین روش این است که بسته به سطح درک کودک بهترین پاسخها را به او بدهید.

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *