Home > من و خودم > اخلاق، اصل فراموش گشته

اخلاق، اصل فراموش گشته

جامعۀ امروز با بحرانی آشکار و آزار دهنده مواجه است؛ بحرانی در ارتباط با ارزشمندترین و عزیزترین چیزی که داریم، یعنی فرزندمان. خشونت بین همسالان در حال افزایش است. بی احترامی نسبت به والدین، آموزگاران و دیگران، بیش از پیش دیده می شود.بی ادبی، تقلب و دروغ گویی گسترده تر از گذشته شده است. اما با وجود تلاشهای پر تب و تابمان، بحران هنوز باقی است، زیرا می بینیم که فرزندانمان هنوز در رنج هستند.

ما نکتۀ بسیار مهمی را نادیده گرفته ایم: بخش اخلاقی زندگی فرزندانمان و آموزش آن…

در این جهان که معمولاً از نظر اخلاق مسموم است، کودکان بیش از هر چیز  به قدرت اخلاقی نیاز دارند تا خود را در این آشفته بازار حفظ کنند. ما در طی چند مقاله متوالی به شیوه ای ساده و کاربردی به این موضوع مهم یعنی آموزش اخلاقی خواهیم پرداخت.

هوش اخلاقی

هوش اخلاقی اصطلاحی است که بیانگر توان تشخیص درست از نادرست است؛ یعنی داشتن اعتقادات اخلاقی محکم و عمل کردن بر طبق آنها به گونه ای که شخص رفتاری درست و محترمانه داشته باشد.هوش اخلاقی را باید آگاهانه تقویت کرد و سرمشق آن بود. والدین بیش از هر معلم و آموزگار دیگری در تربیت اخلاقی فرزند تاثیرگذار هستند و در این زمینه کودکان والدین خود را سرمشق خود قرار می دهند.

هوش اخلاقی شامل هفت نیکخویی اصلی است: همدلی، وجدان، خویشتن داری، احترام، مهربانی، بردباری و انصاف

که به کودکتان کمک می کند هنگام مواجهه با فشارها و چالشهای اخلاقی گریز ناپذیر در زندگی، از آنها عبور کند. این اصول اخلاقی به فرزندتان جهتی اخلاقی می دهد تا در مسیر نیکی باقی بماند و طبق موازین اخلاقی عمل کند. همۀ اینها را می توان آموزش داد، سرمشق بود، الهام بخش بود و تقویت کرد تا فرزندتان به آنها دست یابد.

سه نیکخویی زیربنای هوش اخلاقی فرزندتان را می سازند که عبارتند از همدلی، وجدان و خویشتن داری.

هرگاه هر یک از این عناصر رشد نکرده بماند، کودک در برابر فشارهای مسمومی که بر او وارد می شود بی دفاع خواهد بود و هرگاه ضعیف بمانند، کودک همچون بمب ساعتی می شود که دیر یا زود منفجر خواهد شد.

برای قدم گذاشتن در وادی حیاتی و پر برکت آموزش اخلاقی، مهمترین اصل این است که در این وادی همواره ما یک گام جلوتر از فرزندانمان باشیم، اگر خودمان برخی از نیکخویی ها و فضایل اخلاقی را فراموش کرده ایم یا در قبال آنها سهل انگاری می کنیم، شاید تربیت فرزندمان در این حیطه ابتدا برای خود ما موثر و حرکت آفرین باشد، گویی تذکری است برای پایبندی هرچه بیشتر به اصول اخلاقی مان.

فراموش نکنیم که کودکان همواره بیش از آنکه از گفتارهای ما بیاموزند، از کردار و رفتارهایمان خواهند آموخت.

ما در طی چند مقاله متوالی به راهکارهایی کاربردی برای آموزش و رشد اخلاق در کودکان اشاره می کنیم. این مطالب با حذف و اضافات برگرفته از کتاب کلیدهای پرورش هوش اخلاقی انتشارات صابرین می باشد.

قبل از آنکه به اولین نیکخویی اخلاقی بپردازیم برای ما نظر بگذارید. از دغدغه، سئوالات و نظرهای خود در مورد آموزش اخلاق.

 

Check Also

امید ؛ رمز بازگشایی مشکل

زندگی همین است ؛ دو رو دارد . خودمان را فریب ندهیم . هم شادی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *