Home > سبک زندگی – ۴

سبک زندگی – ۴

سرمایه های ما در سبک زندگی ما موثر اند.

مهمترین و موثرترین فردی که به مفهوم سبک زندگی پرداخته و این مفهوم را بطور کامل مورد پژوهش و تحقیق قرار داده است، پیر بوردیو، نظریه پرداز فرانسوی است. در اینجا می خواهم به شکلی کاملا ملموس و ساده به شرح سبک زندگی اشاره کنم. برای این کار لازم است تا با برخی مفاهیم اصلی آشناتر شویم. این مفاهیم را در خلال بحث با مثال پی می گیریم:

جامعه فضایی است اجتماعی که مردمی در آن زندگی می کنند. در این فضا، همیشه بین افرادی که در آن زندگی می کنند رقابتی بی پایان وجود دارد. رقابت بر سر شغل، جایگاه بهتر در دانشگاه، رسیدن به همسر دلخواه، اشغال جایگاه های سیاسی مثل نمایندگی، ریاست جمهوری و … به طور خلاصه همه بر سر همه چیز رقابت دارند. اما چه کسانی در رقابت ها برنده هستند؟ شاید با خودتان بگویید مثلا کسی که پول یا قدرت بیشتری دارد، زیباتر است، پارتی و رابطه هایی دارد، یا کسی که باهوش باشد و استعداد بیشتری داشته باشد، یا برخی تلاش و کوشش را عامل موفقیت در رقابتها بدانند یا برخی دیگر خواست خدا را مهم بدانند. شاید همه این عوامل یا برخی از آنها عامل پیروزی در رقابت های هر روز زندگی باشند.همه اینها مهم هستند و به هر حال همه نوعی سرمایه محسوب می شوند.

پول، شهرت، قدرت، استعداد، هوش، تلاش، زیبایی، پارتی، طبقه اجتماعی، توکل به خدا و … سرمایه هایی هستند که هر فرد بسته به اینکه چه مقدار از این سرمایه ها را در اختیار دارد، می تواند پیروز رقابت ها باشد و از موقعیت اجتماعی بالاتری برخوردار گردد.

همه ما به دنبال پول بیشتر، قدرتمندتر شدن، زیباتر شدن، جوان ماندن، تحصیلات بالاتر، معنوی تر شدن، پیدا کردن یک پارتی که کارمان را راه بیاندازد و … هستیم. البته میزان تمایل افراد یک جامعه برای اندوختن هرچه بیشتر هر یک از این سرمایه ها، بستگی زیادی به دو عامل دارد:

  1. شخصیت فردی هر کدام از ما
  2. اینکه کدام سرمایه در جامعه قیمت و ارزش بیشتری داشته باشد.

مثلا شاید برای یک نفر تحصیلات بالا ارزشمند تر از ثروتمند شدن باشد. مثلا من از نظر شخصیتی طالب تحصیلات بالاتر باشم. اما این کافی نیست. اگر در جامعه ای که من زندگی می کنم، یک فرد ثروتمند از ارزش و احترام اجتماعی بالاتری برخوردار باشد، طبیعتا تمایل من به تحصیلات کمرنگ تر شده و شاید ترجیح دهم پول بیشتری داشته باشم تا مدرک دانشگاهی. بنابراین ارزش سرمایه ها ترکیبی از ویژگیهای فرد و جامعه است. میتوان همه سرمایه ها را در چهار مقوله طبقه بندی کرد:

  1. سرمایه اقتصادی شامل پول و ثروت
  2. سرمایه اجتماعی همچون روابط اجتماعی، مثل ارتباط با افراد قدرتمند و ذی نفوذ یا افرادی از طبقات بالا
  3. سرمایه فرهنگی مثل تحصیلات بالا، خط زیبا، توانایی نواختن موسیقی، یا داشتن کلکسیونی از آثار ارزشمند و …
  4. سرمایه نمادین مثل پرستیژ بالای یک فرد به دلیل داشتن هر نوع سرمایه ای که قبلا نام بردیم.یا منزلت بالای یک رهبر دینی. یعنی سرمایه نمادین چیز عینی و ملموسی نیست. بلکه احترامی است ناشی از داشتن سرمایه های دیگر.

ترکیب این سرمایه ها در زندگی فردی و اجتماعی هر کسی، سازنده سبک زندگی اوست. افرادی که سرمایه هایشان به هم نزدیکتر است، جایگاهشان در جامعه هم شبیه تر به هم است و سبک زندگی شبیه تری به هم دارند. مثلا سلیقه غذایی افراد ثروتمند با دیگران متفاوت است، هنرمندان متفاوت از کارگران می خوابند، و…. در یک کلام:

اینکه ما صبحانه چه می خوریم، چطور لباس می پوشیم، چقدر به معنویت اهمیت می دهیم، به چه برنامه تلویزیونی علاقه مندیم یا اصلا تلویزیون نگاه نمی کنیم، قرمه سبزی دوست داریم یا استیک، موسیقی کلاسیک دوست داریم یا رپ، همه چیزمان برند است یا از بازار خرید می کنیم، در میهمانی ها چه می پوشیم، مدل موهای ما چگونه است و هر چیز دیگری که همه در کنار هم سبک زندگی نامیده می شود، به سرمایه های ما بستگی دارد.

ادامه دارد…

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *