Home > سبک زندگی – ۲
E-Commerce --- Image by Images.com/CORBIS

سبک زندگی – ۲

سبک زندگی، محصول مصرف گرایی

مدتی قبل مطلبی درباره سبک زندگی نوشتم. تقریبا در آنجا گفته بودم که سبک زندگی چه چیزی نیست. یعنی گفته بودم وقتی یک مفهوم را به کار می بریم باید عقبه اش را بدانیم، و آن را در زمینه خاص خودش بکار ببریم در غیر اینصورت دچار سوء تفاهم می شویم. حالا می خواهم در مورد اینکه سبک زندگی چه چیزی هست صحبت کنم. از امروز در چند نوبت به مفهوم سبک زندگی، کاربردهایش، اهمیت اش برای مطالعه و … می پردازم و از خوانندگان عزیز می خواهم برای پر بار تر شدن بحث نظرات خود را بیان کنند. سبک زندگی مقوله ای است که این روزها به دلایل مختلف ورد زبان همه شده است، ساده بخواهم بگویم:

در حال حاضر مفهوم سبک زندگی مد شده، و چیزی که مد می شود روزی هم از مد می افتد.

اما بیایید ببینیم اولین کسانی که به این مقوله توجه کردند چه کسانی بودند و اصلا سبک زندگی چیست و کجا بکار رفته و می رود؟

با گسترش مصرف گرایی در جوامع غربی، متفکران و فیلسوفان اجتماعی در این جوامع، نسبت به مصرف گرایی حساس شدند و در پی مطالعه این امر بر آمدند. در جامعه مصرف گرا (یعنی جامعه ای که به دلیل رشد تولید، افزایش مصرف ترغیب می شود) سبک زندگی (Life Style) به مقوله ای مهم تبدیل می شود. در همین راستا جامعه شناسانی مثل وبلن، وبر و زیمل در اوایل قرن بیستم به مقوله سبک زندگی پرداختند.

وبلن و زیمل سبک زندگی طبقه متوسط کلان شهر ها را تحلیل کردند. سبکی که در آن مصرفِ لباس، زیورآلات و انواع کالاهای لوکس نقشی محوری داشت. در جامعه مصرفی، سبک زندگی اهمیت دارد زیرا افراد را از هم متمایز می کند.

میل درونی همه افراد متمایز کردن خود از دیگران است و سبک زندگی خاص، عاملی برای خودنمایی و نشان دادن این است که ما متعلق به چه گروهی هستیم.

مثالها در اطرافمان فراوان است: با دیدن یک خانم چادری با دستانی پر از النگو ، یا دختری با یک لباس گشاد از صنایع دستی و یک کیف طرح گلیم بر دوش و دستبندی از مهره های رنگارنگ بر دستانش ، یا دختری با چادر ملی و کفشهای کتانی سفید و کوله ای سفید… چه چیزهایی به ذهنمان می رسد؟ بله، نحوه پوشش روشی برای تمایز و جلوه ای از نوع و سبک زندگی هر فرد است. توجه کنید: لباس پوشیدن سبک زندگی نیست، جلوه ای از آن است،

سبک زندگی یک چیز خاص نیست، مجموعه ای است از عادات و آداب و افکار و ترجیحات.

نوعی ترکیب بندی است که به جای خود توضیح خواهم داد. در واقع سبک زندگی باعث تمایز افراد از یکدیگر است که در قالب نوع لباس پوشیدن، زیور آلات، نوع و نحوه غذا خوردن، سلیقه مطالعه و گوش دادن به موسیقی و … تجلی می یابد و می تواند عامل منزلت گردد. به نظر وبلن، ثروت مهمترین عامل کسب منزلت است که باید نمود خارجی داشته باشد و بهترین نمود آن مصرف تظاهری و نمایشی است. برای نمونه، افراد با نوع پوشش، آرایش و زیورآلات، خود و طبقه خود را از سایرین متمایز می کنند. از نظر او چشم و هم چشمی و تظاهر در جامعه مصرفی پر رنگ است.

ادامه دارد …

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *