Home > سبک زندگی – ۱

سبک زندگی – ۱

سبک زندگی؟!!!

یکی از مهمترین مشکلاتی که در فضای اجتماعی و علمی ما قابل مشاهده است و همه به راحتی از کنار آن می گذرند، استفاده غیر تخصصی از اصطلاحات در فضایی خارج از زمینه و بستر آن است. این امر گرچه در مواردی می تواند منجر به شکوفا شدن امکانات جدیدی در خصوص موضوع مورد بحث باشد، اما آسیب هایی دارد که باید جدا مورد توجه قرار گیرد. با یک مثال می توان درک بهتری از منظور بدست آورد:

مدتی است که مفهومی تحت عنوان «سبک زندگی» ورد زبان کوچک و بزرگ، زن و مرد، رسانه ها، مردم عادی، اساتید و خلاصه همه و همه شده است. این امر منجر به این شده تا مفهوم سبک زندگی از زمینه خود جدا شده و معانی دیگری بر آن بار شود که آنرا از مقصود اصلی اش دور می سازد. باید دقت کرد که هر واژه و اصطلاح، تاریخی دارد، یعنی پیشینه ای که آن باعث می شود تا معانی خاصی از آن به ذهن برسد. شکل گیری و ایجاد اصطلاحات در فضاهای خاص فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی صورت می گیرد که این امر موجب می شود تا بار معنایی خاصی داشته باشد. شما برای سخن گفتن از مقولات ادبی نمی توانید از دایره لغات پزشکی استفاده کنید زیرا منجر به سوء تفاهم می شود و معنای مورد نظر را نمی رساند. حتی اگر در هر دو رشته کلمات مشابهی دیده شود. اصطلاحاتی مثل سبک زندگی نیز در حوزه علوم انسانی و اجتماعی تاریخچه و معنایی دارد، لذا کلمه ای خنثی نیست که بتوان آنرا به هر مقصودی و در هر زمان و مکانی به کار برد. متاسفانه در رسانه صدا و سیما و یا سایتهای معتبر، از سوی افرادی که انتظار می رود بیشتر به مفاهیمی که بکار می برند دقت داشته باشند، شاهد این اشتباهات فاحش هستیم.

اینکه ما از آموزش سبک زندگی سخن بگوییم و از نهادهای مسوول بخواهیم برای جوانانی که قصد ازدواج دارند، کلاسهای آموزش سبک زندگی بگذارند، به این معناست که اصلا نمی دانیم سبک زندگی یعنی چه و کجا و به چه صورت باید بکار رود.

و اصلا سبک زندگی چیزی نیست که یک شبه و یک ماهه و یک ساله کسب شود. اگر منظورمان آموزش نکات مفید برای زندگی بهتر است، نیکوتر و معقول تر آن است تا از اصطلاحات و کلمات دیگری همچون آموزش مهارتهای زندگی برای رساندن مقصودمان استفاده کنیم.یا وقتی یک استاد دانشگاه در سخنرانی اش می گوید: این سبک غلط زندگی است که دختران را به گونه ای به ورود به دانشگاه تشویق می کند که آمار ورودی دختران دو برابر پسران می شود، نشان از این دارد که نمی داند در مفهوم سبک زندگی، غلط یا درست بودن جایگاهی ندارد. ما تنها مجاز به سخن گفتن از تفاوتها هستیم. مثلا این سبک زندگی متفاوت از سبک زندگی دیگر است، نه اینکه درست تر است. در وبلاگها، سایت ها و حتی در رسانه صدا و سیما متاسفانه شاهد بار کردن معانی من درآوردی بر این مفهوم هستیم. شاید با خود بگویید مگر چه ایرادی دارد؟

ایرادش این است که گفتگو و تعامل با دنیای علم و فرهنگ، چارچوب خاص خود را دارد. ما نمی توانیم برای برقراری ارتباط با یک فرد انگلیسی زبان، بگوییم Hello  اما منظورمان خداحافظ باشد.

برای داشتن سبک زندگی اسلامی و تعامل با جهان در این قالب، لازم است قواعد گفتگو را بیاموزیم و آنرا بکار گیریم.

ادامه دارد…

 

Check Also

جایگاه زن در جمهوری اسلامی/۷

در‌‌مجموع زنان ایرانی در دوران پس از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و به بسیاری از عرصه­های اجتماعی ورودی موفق داشته اند. امروز برای زنان ایرانی هیچ ممنوعیتی در تحصیل حتی تا عالی­ترین سطوح وجود ندارد تا جایی که حتی حضور آنان در دانشگاه­ها از مردان نیز بیش‌‌تر شده است...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *