Home > من و خودم > خنده بر هر درد بی درمان دواست

خنده بر هر درد بی درمان دواست

یکی از نعمتهایی که ایزد منان بر ما ارزانی کرده  خنده ای دلگشا است که موجب انبساط روح و روان می شود. خنده باعث می­شود که انرژی از منبع درونی شما به سطح بیاید. هنگامیکه عمیقا می­خندید، فکر ناپدید می­شود.

خندیدن یکی از بهترین راههای رهایی از نا آرامیهای ذهنی است.

خنده باعث از بین رفتن تنش عصبی و استرس می­شود و ماساژی طبیعی برای ۱۵عضله صورت می­باشد. هر روز صبح که بیدار می­شوید قبل از آنکه از جای خود بلند شوید پس از آنکه بدن خود را کش  و قوس دادید به مدت ۵ دقیقه شروع به خندیدن کنید. در ابتدا ممکن است به نظرتان این خنده مصنوعی باشد اما پس از مدتی خواهید دید که عمیقا می­خندید. این کار باعث می­شود تا کل روز شما تغییر کند. شاید کم کم به این نتیجه برسید که این خنده را به لبخند رضایت و شکرگذاری تبدیل کنید. خنده با ترشح آدرنالین موجب ایجاد احساس لذت و شادابی در فرد می­شود. دانشمندان دریافتند که یک دقیقه از ته دل خندیدن می­تواند به اندازه ۴۵ دقیقه ورزش انسان را سرحال کند. خنده باعث پایین آمدن ضربان قلب و کاهش فشار خون می­شود. در اثر خندیدن هورمونی در بدن ترشح می­شود که به آن هورمون خنده می­گویند و مقاومت سیستم ایمنی را بالا می­رود و در نتیجه کمتر بیمار می­شویم. از آنجا که در حال خندیدن به طور عمیقی تنفس می­کنیم، اکسیژن بیشتری به سلولها می­رسد و در نتیجه طول عمر بیشتری خواهیم داشت. خندیدن موجب می­شود که ما راحتتر درد را تحمل کنیم. خنده به علاوه موجب افزایش اعتماد به نفس می­شود. کسانی که دچار حمله قلبی شده اند با ۳۰ دقیقه خندیدن در طول روز می­توانند احتمال حمله قلبی دوم را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

شوخ طبعی قابلیتی است که موجب ارتقاء انگیزه­ها و خلقیات، کاهش مشکلات و فشارهای درونی، افزایش آرامش، افزایش اعتماد به نفس، تلطیف روحیه و ارتقاء سطح تحمل افرادمی­شود.

همچنین تسهیل کنندۀ یادگیری و تغییر مثبت است. شوخ طبعی اضطراب را کاهش می­دهد؛ به خصوص برای افرادی که نسبت به صحبت کردن با دیگران اضطراب دارند، شوخ طبعی می­تواند فضایی راحت و صمیمی ایجاد کند. شوخ طبعی موجب همدلی می­شود و به توجه و گوش دادن کمک می­کند. شوخ طبعی در روابط بین فردی نقش مهمی دارد و این مفاهیم را به طرف مقابل القا می­کند: علاقه مندی به تعامل، پذیرش شروع یک رابطه، افزایش حرمت و احترام، درک متقابل و احساس مشترک. بین خنده و شوخ طبعی با آنچه موجب رنجاندن دیگران می­شود ارتباطی وجود ندارد گرچه گاهی این امر در فرهنگ ما صورت می­گیرد و اشتباها آنرا شوخ طبعی تلقی می­کنیم. هدف از شوخ طبعی ایجاد احساسی خوشایند در افراد است در حالیکه رنجاندن دیگران نتیجه­ای معکوس دارد.

 شوخ طبعی موجب می­شود که به مسائل و مشکلات از زاویه دیدی متفاوت نگاه کنیم، زاویه دیدی که افقهای تازه­ای را پیش روی ما می­گشاید و نیز به ما یادآور می­شود که بسیاری از چیزها ارزش غصه خوردن را ندارد. پس این بار که با یک ناراحتی روبرو شدید، به خود بگویید که اکنون می­خواهم مثل یک انسان شوخ به وقایع و به حال خودم نگاه کنم. به رویدادها با این دید نگاه کنید که چه بخشهایی از آن خنده­آور است. از خود بپرسید شما و دیگران مرتکب چه خطاهای خنده­آوری شده­اید؟ چه غصه های بیهوده­ای را به خود تحمیل کرده­اید در حالیکه می­توانستید به جای غصه خوردن به گذر روزگار و حالات گذرای خویش لبخندی بزنید و حتی از آنها درس بیاموزید. اگر لبخند نزده­اید هیچ زمانی برای خندیدن دیر نیست. شما حتی می توانید با شوخ طبعی این زاویه دید متفاوت را به دیگران هدیه کنید و یا هنگامی که دیگران این زاویه دید متفاوت را به شما هدیه کردند پذیرای آن باشید.

 

 

Check Also

امید ؛ رمز بازگشایی مشکل

زندگی همین است ؛ دو رو دارد . خودمان را فریب ندهیم . هم شادی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *