Home > من و خانواده > من و نیمه گمشده > تبیین الگو های همسر گزینی

تبیین الگو های همسر گزینی

در این شماره به  بررسی نقش والدین علی الخصوص مادر در تبیین الگوهای همسر گزینی و معیارهایی که می تواند ضامن  یک انتخاب درست  و  صحیح  باشد می پردازیم. بدون شک در این  شماره نیز نمی توان به تمامی جنبه ها و  ابعاد موضوع پرداخت از دو جهت: اول این که فرصت و  اقتضای بسیط لازم و کافی در این مجال نمی باشد و دوم این که با توجه به  فرهنگ و  علایق و  اصول حاکم بر هر خانواده از بیان عمیق و دقیق موارد نمی توان به  یک  هم افزایی رسید بلکه هر خانواده با  توجه به  فرهنگ و  عرف و  سنن و  رسوم مورد قبول خود با عنایت  به  معیار ها و رسومات  هر منطقه از کشور مبادرت به  انتخاب و تبیین معیارهایی می کند که شاید با معیارها و  اصول خانواده ای دیگر متفاوت باشد. اما در این جا بطور کلی به مصادیق مشترک  با  عنایت  به  فرهنگ و  اخلاق اسلامی توجه و  تاکید می گردد، مواردی که به  جهت سبقه اسلامی آن  می تواند مورد پذیرش هر نوع فرهنگ و  عرفی باشد .

بدون شک  افزایش سن ازدواج به جهت نا آگاهی و  سخت گیری در این  امر و عدم توانایی جوانان  در تطبیق و  ایجاد تناسب بین تحصیل، کار و ازدواج خود یکی  از عوامل اصلی نیل به تجرد قطعی در بین  جوانان  است.

یکی از موارد بسیار مهمی که منجر به کاهش تجرد قطعی در بین جوانان خواهد شد موضوع آسان گیری در ازدواج است. البته این امر مقدماتی دارد که در صورت تحقق می توان توقع  داشت  که تمایل افراد به  سوی ازدواج آسان نیل پیدا کند.در این راستا نقش والدین بسیار مهم و حیاتی است.

اینکه والدین پسر جوان بکوشند تا وی را فردی مستقل، خدا شناس، مدبر، کاری، علاقه مند به خانواده، اخلاق مدار و خردگرا تربیت نمایند و وی را به عنوان یک مرجع و تکیه گاه مورد تعلیم قرار دهند، خود از مصادیق تمایل طرف مقابل به اعتماد و علاقه مندی به سهولت و تسریع و آسان گیری در ازدواج به شمار می آید.

از طرفی والدین دختر می کوشند تا  دختر را ودود و ولود(علاقه مند به فرزندآوری) و قناعت پیشه و مدیر و حسیبه تربیت نمایند. بی تدبیری را شاید بتوان از مهمترین موارد ایجاد اختلاف در حوزه های اخلاقی و مدیریتی در تدوین سبک زندگی  دانست.

لذا  از مهمترین وظایف مادر این است  که دختر را در عین قناعت پیشگی، اما مدبر در امور و دارای قوه حساب و کتاب و مدیریت منابع مالی منزل نماید .یعنی به تعبیر ساده تر دختر توان ایجاد توازن بین دخل و خرج خانواده را با توجه به  نیاز های جمعی خانواده و سپس با دقت نظر به نیاز های فردی اعضاء داشته باشد .

علم تدبیر امور منزل از علومی ست که شاید در متون درسی و علوم دانشگاهی تدریس نشود اما این علم از دامان پر مهر مادر و تربیت مقتدرانه پدر به فرزند منتقل می گردد.

اگر دختر و پسری علم تدبیر امور منزل را دارا باشند  به  همان  نسبت می توانند معیار های درست و  صحیحی از انتخاب همسر داشته باشند و  بدین ترتیب می توانند ازدواجی مبارک و  مستحکم  را  رقم بزنند

Check Also

وقت گذاشتن های عاشقانه با خانواده

خسته که از سرکار می آد وقتی چشمش به چشای من می افته، متوجه انتظار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *