Home > من و خانواده > چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۲

چگونه خانواده بانشاطی داشته باشیم؟ – ۲

۲- رضایت مندی از زندگی:

یکی دیگر از عوامل شادی و نشاط خانواده، رضایتمندی از زندگی است . در حقیقت این موضوع ارتباط مستقیمی  با نشاط دارد.

مشکل داشتن در زندگی، یک چیز است و مشکل داشتن با زندگی، چیز دیگر  است .

نکته قابل ذکر اینکه انسان موفق و شاد کسی است که با زندگی اش مشکل نداشته باشد و این یعنی رضایتمندی از زندگی .

بسیاری از ناکامی ها، به دلیل برخوردار نبودن از دانش و مهارت های لازم برای زندگی است. پس افراد برای کسب این عامل شادی بخش نیازمند مهارت هایی  هستند.

نگران نباشید ما  مهارت های لازم را  به شما پیشنهاد میکنیم که با بکارگیری آنها بتوانید این موضوع را به خوبی مدیریت کنید:

مهارت درک داشته ها و نعمتها در زندگی:

وجود نعمت، تأثیر چندانی در رضایتمندی ندارد؛ بلکه درک نعمت و توجه به عنایت های الهی، عامل رضایت از زندگی است.

درکی که به نظر می رسد چند سالی است به شدت  کم شده و افراد به جای تاکید بر نعمتها و داشته های موجود و شاکر بودن ، تمام توجه خود را به نداشته ها و کمبودهای موجود در زندگی معطوف کرده اند که این امر خود منجر به نا امیدی، افسردگی و در نهایت عدم رضایتمندی از زندگی می شود. بنابراین،  یکی از راههای رسیدن به احساس رضایتمندی، درک داشته ها و شناخت نعمت ها است.

مهارت مدیریت مقایسه ها :

مقایسه، یعنی سنجش زندگی خود با زندگی دیگران. انسان، مایل است زندگی خود را ارزیابی کند. مسئله مقایسه از یک سو می تواند منجر به برجسته سازی داشته ها ونعمت ها و در نهایت شاکر بودن و رضایتمندی و افزایش شادی و آرامش شود و از سویی دیگر می تواند افراد رابه سمت تمرکز بر کمبودها سوق دهد که عموما نتیجه مقایسه حسرت، ناامیدی و عدم رضایتمندی در زندگی است، پس سعی کنید برای سنجش زندگی خود با کسانی که از ما پایین تر هستند هم توجه کنید. در واقع با این کار نقاط مثبت و امیدوارکننده زندگی را که معمولاً از دیده ها پنهان می شود، در برابر دید فرد قرار می گیرد.

مهارت تنظیم آرزوها و انتظارات:

بهتراست انتظارات خود را از زندگی با واقعیت ها تنظیم و تطبیق دهید اصولا افرادی که دچار افراط و تفریط می شوند، احساس ناکامی و کاهش شادی را در زندگی تجربه می کنند .

مهارت مثبت نگری:

همانطور که میدانید آنچه اتفاق های ناخوشایند را غیرقابل تحمل می سازد، این است که انسان دید منفی داشته و هیچ  امیدی نداشته باشد. اما درک و توجه به جنبه های مثبت زندگی موجب آرامش و رضایتمندی می شود.

منظور از مثبت نگری، خیال پردازی غیرواقعی نیست؛ بلکه به این معنا است که به اتفاق ها و موقعیت های خوب و خوشایند زندگی توجه کنیم .

تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می دهد افراد خوش بین و مثبت گرا از یک سو شادتر از دیگران هستند و از سوی دیگر نگاه مثبت، آنها رادر برابر بیماری های قلبی ، روحی و روانی محافظت می کند.

Check Also

خانواده مطلوب

  آغاز بشریت با خانواده شروع شده و به کل عالم هستی جهت و معنا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *